simdi-birlik-zamani
simdi-birlik-zamani

Katar: Körfez savaşı çıkabilir

Katar'ın eski başbakanı, İran'la nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma çabalarının çıkmaza girmesi halinde bunun Körfez bölgesi üzerinde yıkıcı sonuçları olabileceği konusunda uyardı.
  • 18.01.2023, 11:02:35
  • Güncelleme: 2 ay önce
Katar: Körfez savaşı çıkabilir

Katar'ın eski başbakanı Hamad bin Jassim Cumartesi günü, İran'ın 2015 nükleer anlaşmasını yenilemeye yönelik uluslararası çabaların çökmesinin Körfez bölgesinde savaşa yol açabileceği konusunda uyardı.

Bir dizi tweet'te eski başbakan ve eski dışişleri bakanı, İran'la bir anlaşmaya varılamaması bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit edeceğini söyledi. Jassim sosyal medya hesabından şunları ifade etti:

"Körfez bölgemizdeki durum tehlikelerle dolu hale geldi ve herkesin herhangi bir olasılık beklentisiyle sürekli dikkat göstermesini gerektiriyor. ABD liderliğindeki Batı, İran ile nükleer anlaşmayı geri getirecek bir anlaşmaya henüz varmadı. İsrail'in kendisi için büyük bir tehdit oluşturduğunu düşündüğü İran hedeflerini bombalamasına imkan verecek bazı ekipman ve silahlar elde etmek için çok çabaladığını biliyoruz. Ancak Amerikan tarafı, İsrail'e bu silahları sağlama konusunda hâlâ isteksiz."

 

Katar'ın eski başbakanı Jassim tweet paylaşımında ayrıca, "Taraflar İran'la yeni bir nükleer anlaşmaya varmaz ve ABD, İsrail'e ihtiyacı olan silahları sağlarsa, Allah korusun, bölgemizde güvenlik ve istikrarı sarsabilecek ve korkunç ekonomik, siyasi sonuçlara yol açabilecek bir askeri tırmanış olacak." dedi.

Katar'dan gelen bu açıklama Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Müdürü Rafael Grossi'nin İran'la görüşmelerin bozulduğunu söylemesinden bir gün sonra geldi.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber