Kanada, Ukrayna uçağını düşüren İran’ı tazminata mahkum etti

Kanada’nın Ontario eyaletinde mahkeme, Ukrayna Havayolları’na ait uçağı düşüren ve sivil kayıplara sebep olan İran’a 107 milyon dolarlık tazminat cezası verdi.
  • 04.01.2022, 08:22:01
  • Güncelleme: 4 ay önce
Kanada, Ukrayna uçağını düşüren İran’ı tazminata mahkum etti

İran’ın 8 Ocak 2020’de düşürdüğü “Boieng 737” tipi ve “752” sefer sayılı uçakta 63 Kanada vatandaşı hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybeden 6 kişinin varislerinin açtığı davada İran tazminata mahkum edildi.

Ontario Yüksek Adalet Mahkemesinden Yargıç Edward Belobaba, 6 kişinin varisleri tarafından paylaşılması için 100 milyon dolarlık cezai tazminat ödenmesine hükmetti.

Yargıç Belobaba, kararında, aile üyelerine rehberlik, bakım ve arkadaşlık kaybı için 1 milyon dolar ile acı ve ıstırap için de 6 milyon dolar manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

İRAN’IN YURT DIŞINDAKİ MAL VARLIKLARINA EL KONULACAK

Davayı açan Ali Gorji, Mehrzad Zarei ve Shahin Moghaddam ile İran'ın misillemesinden korkan ve isimlerini saklı tutan diğer 3 kişinin avukatı Mark Arnold, yaptığı açıklamada, tazminat rakamlarının tahsili için gerekeni yapacaklarını ifade ettiler.

Arnold, ekibinin Kanada ve yurt dışındaki İran varlıklarına el koyacağını, İran'ın başka ülkelerde petrol tankerleri olduğunu ve ailelerin alacağını tahsil etmek için hukuk mücadelesine devam edeceklerini bildirdi.

Mark Arnold, "Biz bireysel mücadelemizi veriyoruz ancak Kanada hükümeti bu konuda yapması gerekeni yapmıyor. Başbakan Trudeau'yu, mağdur ailelerin mücadelesine yardımcı olmaya çağırıyorum." dedi ve bu konudaki hukuk mücadelesinin iki farklı boyutta olduğunu belirtti.

UKRAYNA YOLCU UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ

Ukrayna Hava Yolları'na ait "Boeing 737" tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 sabahı Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kurtulan olmamıştı. Uçakta hayatını kaybedenler arasında 63 Kanada vatandaşı bulunuyordu.

İranlı yetkililer, önce uçağın vurulduğu iddialarını kabul etmemiş daha sonra Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının "hassas askeri bir noktanın" üzerinden geçerken "insani hata" sonucu hava savunma sistemince fırlatılan iki füzeyle yanlışlıkla düşürüldüğünü belirtmişti.

İran, olaydan yaklaşık 1 yıl sonra 30 Aralık 2020'de hayatını kaybedenlerin her birinin ailesine 150 bin dolar tazminat ödeyeceğini açıklamıştı.