simdi-birlik-zamani
simdi-birlik-zamani

İYİ Parti başörtüsü düzenlemesine 'Evet' diyecek

AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan Anayasa değişikliği teklifinin İYİ Parti Genel İdare Kurulu'nda (GİK) değerlendirildiği ve olumlu bir kanaat içerisinde olduğu belirtildi.
  • 13.12.2022, 12:33:19
  • Güncelleme: 3 ay önce
İYİ Parti başörtüsü düzenlemesine 'Evet' diyecek

Parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Kürşad Zorlu, AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan Anayasa değişikliği teklifinin İYİ Parti Genel İdare Kurulu'nda (GİK) değerlendirildiğini açıkladı.

Ülkeyi ilgilendiren kritik konularda 'partinin yetkili kurullarıyla karar almayı gelenek haline getirdiklerini' belirten Zorlu, "GİK'te iki hususun altı çizildi. Bu metinde riskli gördüğümüz, ileride problem yaratacağını düşündüğümüz bazı temel hususlar, ifadeler var. Bunların değiştirilmesi gerekmektedir. GİK’ten çıkan birinci eğilim, ortak görüş budur. GİK'te çoğunluğun eğilimi olumlu bir kanaat içerisinde olduğumuz ve evet yönündedir. Anayasa değişikliklerinde gizli oylama olması nedeniyle burada bağlayıcı bir karar, grup kararı alamıyoruz." ifadelerini kullandı.

Zorlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in önümüzdeki günlerde milletvekilleri ve parti kurucular kurulu ile bir araya geleceğini ve yetkili kurulların Anayasa değişikliği metni üzerindeki eğilimini etap etap paylaşacaklarını ifade etti.

CHP'nin de teklifin referanduma gitmeden TBMM'de yasalaşmasına destek vereceği belirtiliyor.

AK Parti'nin başörtüsüne yönelik Anayasa değişiklik teklifi TBMM'ye sunuldu

Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, başörtüsüne anayasal güvence getiren ve evlilik birliğini tanımlayan Anayasa değişiklik teklifini TBMM Başkanlığına pazartesi günü sundu.

Teklif, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Fatih Mehmet Şeker'in de aralarında bulunduğu 336 milletvekilinin imzasını taşıyor.

  • Kaynak: CNNTURK