İsrail cinayetlerinde dokunulmazlık oyunu

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Givir'in silahlı güçlere işledikleri suçlardan dolayı dokunulmazlık verilmesini istemesi sadece İsrail gündemi değil dünya gündemine de oturdu. 
  • 18.01.2023, 09:14:11
  • Güncelleme: 2 ay önce
İsrail cinayetlerinde dokunulmazlık oyunu Ben Gvir, İsrail güçlerinin Filistinlilere karşı işledikleri suçlardan dolayı takip ve soruşturulmaması için teklif sundu

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gabir'in, askerlere operasyonel bir faaliyet sırasında veya bir terör olayında işledikleri iddia edilen suçlardan dolayı cezai sorumluluktan otomatik muafiyet verilmesini öngören girişimi İsrail ve dünya gündeminde.

Bu tartışmalı konu koalisyonda yer alan Likud ve Otzma Yehudit arasında imzalanan anlaşmayla gündeme geldi ve bu anlaşma; Filistin halkına karşı silahlı güçlerin işledikleri insanlık suçlarından cezalandırılmalarının önüne dokunulmazlık ile geçilmeye çalışılıyor. Dokunulmazlık sadece İsrail güçlerinde çalışan kişilerin görevde oldukları süre değil aynı zamanda görev süreci sonrası da geçerli olacak. 

İsrail muhalefeti bu karara karşı ve dokunulmazlıkların silahlı güçler içinde Filistinlilere karşı hak ihlallerini artıracağı görüşünde. Bir yıl önce dokunulmazlık kanunu Ben Givir ve Knesset'in diğer üyeleri tarafından gündeme getirilmiş ancak kabul edilmemişti.

Yakın zamanda Likud'dan Knesset üyesi Hanoch Milbytsky tarafından benzer bir yasa tasarısı sunuldu ve buna göre, yalnızca kıdemli subaylar ve yargıçlardan oluşan özel ve harici bir komite, askerlerin dokunulmazlığını inceledikten sonra kaldırabilecek. Bu süreç ise haftalarca belki de aylarca sürebilcek bir prosedür. 

Son dönemlerde, Benjamin Netanyahu'nun eski Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi'nin bazı açıklamaları bu kararın dondurulduğu yönündeydi ancak ordudan henüz konuyla ilgili net bir açıklama gelmedi. 

Bazı askeri avukatların, "askeri savcının, iç soruşturmaların askerleri Uluslararası Ceza Mahkemesi'ndeki savaş suçları soruşturmalarından korumaya yardımcı olacağını ve askerlere aşırı güç ve şiddet kullanma yetkisi vereceğini iddia ederek bu girişime karşı çıkacağını" bekledikleri de gelen haberler arasında. 

İsrail, kendisine bağlı silahlı güçlerinin Filistinlilere karşı askeri faaliyetler sırasında işledikleri suçlardan yargılanabilecekleri Roma Sözleşmesi'ni imzalayan 124 ülkeden biri. Buna karşın İsrail kendisine bağlı silahlı güçleri için dokunulmazlık zırhını bürünmek için her türlü yöntemi deniyorlar.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber