İrlandalı milletvekilinden İsrail büyükelçisini sınır dışı etme teklifi

İrlandalı milletvekili Keny, "Son 8 günde 200 Filistinli, İsrail tarafından öldürüldü. Bunların 60'ı çocuktu. İsrail savaş suçları işlerken biz duramayız" dedi.

  • 19.05.2021, 13:18:34
  • Güncelleme: 11 ay önce
İrlandalı milletvekilinden İsrail büyükelçisini sınır dışı etme teklifi

İrlandalı milletvekili Gino Kenny, İsrail'in Filistinlilere yönelik katliamlarına tepki göstererek, İsrail'in Dublin Büyükelçisi Ophir Kariv'in sınır dışı edilmesi için hükümete çağrıda bulundu. Keny, "Son 8 günde 200 Filistinli, İsrail tarafından öldürüldü. Bunların 60'ı çocuktu. İsrail savaş suçları işlerken biz duramayız" dedi.

İrlandalı milletvekili Gino Kenny, İrlanda Parlamentosunda yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'deki sivilleri hedef alan saldırılarına karşılık İsrailli Büyükelçi Kariv'in sınır dışı edilmesi gerektiğini belirtti.

"Kelimelerin ötesine geçme zamanı"

Filistin halkına verdiği desteği daha önce de birçok kez dile getiren Kenny, "İrlanda hükümeti için kelimelerin ötesine geçme zamanı. Eylemde bulunmaları gerekiyor. Bu eylem de İsrailli büyükelçiyi sınır dışı etmek" ifadesini kullandı.

"Tüm dünyaya mesaj göndermeliyiz"

Sadece İsrail'e değil, tüm dünyaya Filistin halkına yönelik bu suçların cezasız kalmayacağına dair bir mesaj gönderebileceğini vurgulayan Kenny, "İsrail büyükelçisini sınır dışı etme ve Filistin halkıyla dayanışma gösterme zamanı ne zaman?" dedi.

"Çocuklar öldürülürken biz duramayız"

Kenny, Twitter'dan yaptığı paylaşımda da şu ifadelere yer verdi: Son 8 günde 200 Filistinli, İsrail tarafından öldürüldü. Bunların 60'ı çocuktu. İsrail savaş suçları işlerken biz duramayız. Konuşmak için yeterince zaman harcadık. Harekete geçme zamanı. İsrail büyükelçisini sınır dışı etmeli ve Apartheid İsrail'i boykot etmeliyiz.