İrlanda'da ilk maymun çiçeği vakası görüldü

İrlanda Sağlık Hizmetleri İdaresi, İrlanda'nın doğusunda ilk maymun çiçeği vakası görüldüğünü açıkladı.
  • 28.05.2022, 17:29:04
  • Güncelleme: 3 hafta önce
İrlanda'da ilk maymun çiçeği vakası görüldü

İrlanda Sağlık Hizmetleri İdaresince (HSE) yapılan açıklamaya göre, ülkenin doğusunda ilk maymun çiçeği (monkeypox) vakası tespit edildi, virüsten etkilenen kişinin hastanede tutulmadı.

Şüpheli bir vakanın da araştırıldığı ve test sonuçlarının beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, halk sağlığı risk değerlendirmesi yapıldığı ifade edilerek, virüs tespit edilen kişiyle temasta bulunanlara hastalanmaları durumunda ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi verildiği kaydedildi.

20'DEN FAZLA ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) da 7 Mayıs'tan bu yana İngiltere'de tespit edilen vaka sayısının 101'e, Birleşik Krallık genelindeki toplam sayının ise 106'ya yükseldiğini belirtti.

İlk olarak 6 Mayıs'ta İngiltere'de görülen maymun çiçeği virüsü şimdiye kadar 20'den fazla ülkeye yayıldı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken, Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.