İran’da ölü sayısı artarken ordu tehditler savuruyor

İran ordusu, Mahsa Amini'nin ölümünü kınayan gösterileri ülkede "rejimi zayıflatmayı" amaçlayan "bir stratejinin parçası" olarak değerlendiriyor.
  • 23.09.2022, 13:44:48
  • Güncelleme: 1 gün önce
İran’da ölü sayısı artarken ordu tehditler savuruyor

İran ordusu taradından bugün (Cuma) günü yapılan açıklamada, genç kadın Mahsa Amini'nin gözaltına alınırken ölümünün ardından patlak veren protestoların artmasıyla ülkede güvenlik ve barışı sağlamak için "düşmanlarla yüzleşileceğiz” denildi.

İran’da , geçen hafta 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin "uygunsuz giysiler" giydiği için tutuklanmasının ardından ölümünü protesto etmek için ülke çapında gösteriler düzenleniyor.

İran ordu yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ayrıca, "Bu umutsuz eylemler, düşmanın İslami rejimi zayıflatmayı amaçlayan kötü niyetli stratejisinin bir parçasıdır" denildi.

İran medyası dün, Perşembe günü protestolar 36 kişinin hayatını kaybederken  yüzlerce kişinin yaralandığı ve en az 280 kişinin de tutuklandığını bildirildi.

Tahran'da ahlak polisi tarafından gözaltına alınan Mahsa isimli genç kadının hayatını kaybetmesinin ardından, bir sivil toplum kuruluşuna göre İran'daki protestolar ve bir hafta önce çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısı 36'ya yükseldiği bildirildi.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber