İran bir idamda daha geri adım attı

İran'da gösterilerle ilgili idama mahkum edilen bir sanığın daha yeniden yargılanmasının önü açıldı.
  • 01.02.2023, 14:25:09
  • Güncelleme: 1 ay önce
İran bir idamda daha geri adım attı

İran'da Mahsa Emini gösterilerinde bir polisi öldürme suçlamasıyla yargılandığı Devrim Mahkemesi'nde ölüm cezasına çarptırılan Muhammed Kubadlu hakkında verilen idam kararının infazı durduruldu.

Yargıtay Halkla İlişkiler Müdürü Emir Haşimi, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Tahran eyaletine bağlı Ribatkerim ilçesindeki gösteriler sırasında bir güvenlik görevlisinin öldürülmesiyle ilgili suçlu bulunarak "muharebe" suçundan idama mahkum edilen Kubadlu hakkında avukatı tarafından Yargıtay'a yapılan temyiz başvurusunun kabul edildiğini açıkladı.

Haşimi, "Bir güvenlik personelinin kasten öldürülmesi suçlamasının ve verilen kısas kararının incelenmesi için avukatının 478'inci madde uyarınca yeniden yargılama talebinin ardından, kişi hakları göz önünde bulundurularak Muhammed Kubadlu hakkındaki idam kararının infazı Yargıtay tarafından durduruldu." ifadelerini kullandı.

Karar gereği, Kubadlu'nun dava dosyası idam hükmünü veren mahkemeye gönderilecek ve yargılama aynı mahkeme tarafından yeniden yapılacak.

- Yargılama sürecinin kusurlu olduğu iddiası

Muhammed Kubadlu, 21 Eylül 2022'de Tahran eyaletine bağlı Ribatkerim ilçesindeki protestolar sırasında gösterilere müdahale eden polis memuru Ferid Kerempur'u araçla ezerek öldürmek ve 5 polisi yaralamakla suçlanmıştı.

Tahran Devrim Mahkemesi'nde yargılanan Kubadlu'nun, halka açık yapılan duruşmalar sırasında söz konusu suçu işlediğine dair ifadeleri devlet televizyonunda yayınlanmıştı. Buna karşılık sanığın mahkemede avukatı olmadan ifade verdiği iddiaları, muhalif haber kaynaklarında yer almıştı. Uluslararası Af Örgütü de "Kubadlu'nun işkence altında itirafa zorlandığını ve yargılama sürecinin temelde kusurlu olduğunu" öne sürmüştü.

Kubadlu, 29 Ekim 2022'de mahkemede "muharebe" suçundan idama mahkum edilmişti. İdam kararının ardından sanığın avukatının temyiz başvurusunda bulunduğu bildirilmişti.

İran Ceza Kanunu'na göre, "yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak (ifsad fi'l arz)" ve "devlete karşı savaş açmak (muharebe)" gibi suçlarla itham edilenler idam istemiyle yargılanıyor ve genellikle haklarında idam kararları veriliyor.

- İran'da gösterilerle ilgili 4 kişi idam edildi

Ülkede Eylül 2022'de başlayan ve yaklaşık dört ay devam eden Mahsa Emini gösterileriyle bağlantılı olarak şu ana kadar 10'dan fazla kişi idama mahkum edilirken bunlardan 4'ünün cezası infaz edildi. İdam cezalarının bir kısmı ise Yargıtay tarafından bozuldu.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütünün (IHR) 27 Ocak'ta yayınladığı bir raporda, en az 107 kişinin gösteriler nedeniyle idam istemiyle yargılandığı, bunlardan 19'unun ilk derece mahkemelerinde idama mahkum edildiği bilgisine yer verilmişti.