İnsanlık kıyıya vuralı tam 5 yıl oldu: Aylan bebeğin ardından…

Bir çocuğun ayakkabısızlığı dahi insanlığa dair birçok imaya sahipken ailesiyle yaşama umuduyla bota bindirilen bir çocuğun cesedinin kıyıya vurması, insanlığa dair çok derin anlam kayıplarına yol açıyor…
  • 02.09.2021, 13:52:03
  • Güncelleme: 2 saniye önce
İnsanlık kıyıya vuralı tam 5 yıl oldu: Aylan bebeğin ardından…

Acı görüntüleri ilk günkü kadar yürek burkucu bir şekilde insan hafızasında yer alan Aylan bebeğin ölümünün üzerinden tam beş yıl geçti. Ancak geçen beş yıla rağmen belki de göçün durmayışı, coğrafyada süren felaketler, savaşlar vb. nedeniyle, ölüm hayatımızda çok kalıcı bir yer edindi.

Aylan, Muğla’nın Bodrum ilçesinde minik bedeniyle mültecilerin yaşadığı ağır dramın sembolü haline gelmişti. Onun ölümü, dünyanın mülteci krizine bakış açısını değiştirmişti. Ancak, insanlığın yüreği soğumadığından olsa gerek, her gün yeni Aylan bebekler botlara binmeye mecbur bırakılıyor.

Ölümler Aylan bebekle sınırlı değil

Hayatını kaybedenler arasında minik Aylan'ın 3 yaşındaki ağabeyi Galip Kurdi ile annesi Zahidin Kurdi de bulunuyordu. Facianın gözden kaçan bir boyutu da bottan sağ kurtulan  baba Abdullah Kurdi’nin, eşini ve çocuklarını Suriye’nin Ayn El Arab bölgesinde toprağa vermesi… Bütün bu dramı insanlığın gözü önünde yaşayan baba, açıklamalarında şu sözlere yer vermişti:

"Bütün dünyanın bizi görmesini istiyorum. Bütün dünyanın gözlerinin bizim üzerimizde olmasını istiyorum. Biz bir felaket yaşamış olabiliriz ama bizden sonraki insanların aynı felaketi yaşamasını istemiyorum"

2014’ten bu yana 20 binden fazla mülteci boğularak hayatını kaybetti

Ülkelerindeki savaş, açlık ve hastalık sebebi ile yaşadıkları bölgeyi terk edip daha iyi bir gelecek için Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak isteyen binlerce insan bu hayallerini çok riskli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. 2014 yılından bu yana Akdeniz’i kullanarak Avrupa’ya göç etmek isteyen 20 binden fazla göçmen boğularak hayatını kaybetti. Her gün sahil güvenlik ekipleri tarafından kapasitesinin üzerinde yolcu taşıyan birçok mülteci teknesi yakalanıyor. Göç etmek zorunda kalan kişilerin çok azı Avrupa’ya ulaşabiliyor. Aşağıdaki rakamlar sadece tespit edilebilen kişilerin sayısını göstermektedir…

 

Sadece Akdeniz’de Boğularak Ölen Mülteci Sayısı*

  • 2014 yılı: 3.166 kişi
  • 2015 yılı: 3.794 kişi
  • 2016 yılı: 4.329 kişi
  • 2017 yılı: 3.003 kişi
  • 2018 yılı: 2.117 kişi
  • 2019 yılı: 1.336 kişi
  • 2020 yılı: 1.160 kişi
  • 2021 yılı: 1.453 kişi*

 

*Veriler Mülteciler Derneği’nin resmi sitesinden alınmıştır.

*7 Haziran 2021 tarihi itibarıyla