IKBY, İran'ın saldırılarını kınadı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, İran'ın Komele, İKDP ve PAK örgütlerine yönelik saldırılarını kınadı.
  • 28.09.2022, 19:30:15
  • Güncelleme: 2 ay önce
IKBY, İran'ın saldırılarını kınadı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) hükümeti, İran'ın Irak'ın kuzeyindeki Komele, İKDP ve PAK örgütlerine ait karargahlara füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlediği saldırıları kınadı.

Hükümet tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, IKBY'ye yapılan ve tekrarlanan saldırılara tepki gösterildi.

Açıklamada, IKBY'ye yönelik saldırılar "yanlış adım" şeklinde değerlendirilerek, ne gerekçeyle olursa olsun bu adımların atılmaması gerektiği vurgulandı.

Saldırılarda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği veya yaralandığına dikkat çekilen açıklamada, sivillerin zarar gördüğü bu tür saldırıların tekrarlanmaması çağrısında bulunuldu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Sağlık Bakanı Saman Berzenci, İran'ın, Komele, İKDP ve PAK'a ait karargahlara yönelik saldırısında 7 kişinin öldüğü, 24 kişinin yaralandığını bildirmişti.

BİR HAFTADA ÜÇÜNCÜ SALDIRI

Bu, Irak'ın kuzeyindeki Tahran yönetimi karşıtı örgütlerin merkezlerine son bir haftada üçüncü saldırı oldu.

İran 24 Eylül'de Komele ve İKDP'nin Irak'ın kuzeyindeki merkezlerini topçu atışlarıyla vurmuştu.

Devrim Muhafızları Ordusu, ülkede Mahsa Emini'nin ölümü üzerine başlayan protestolar devam ederken Komele ve İKDP'yi kaos çıkarmak amacıyla sınır bölgelerine silahlı gruplar ve çok miktarda silah göndermekle suçlamıştı. İran, önceki gün de söz konusu grupların mevzilerine saldırı düzenlemişti.

​​​​​​​İran tarafından "terör örgütü" kabul edilen Komele, İKDP ve PAK, yıllardır IKBY kontrolünde yer alan bölgelerdeki kamplarda barınıyor.

  • Kaynak: AA