Husiler, serbest kalan milisleri kabul etmedi

Yemen'de İran tarafından desteklenen Husiler, Suudi Arabistan'ın serbest bıraktığı ve Yemen'e gönderile 163 milisini kabul etmedi.
  • 06.05.2022, 22:18:02
  • Güncelleme: 8 ay önce
Husiler, serbest kalan milisleri kabul etmedi

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'da yer alan açıklamada, Suudi Arabistan'ın insani girişimi kapsamında 163 esirin serbest bırakıldığı ve nakil sürecinin tamamlandığı aktarıldı.

Suudi Arabistan'ın girişiminin "esir meselesini sona erdirmek ve barış çabalarını desteklemek" üzere yapıldığı belirtilen açıklamada, Uluslararası Kızılhaç Komitesine verdiği destekten övgüyle söz edildi.

Yemen hükümetinin Esir ve Tutuklu Müzakere Heyeti Üyesi Macid Fedail ise Twitter'dan Husilere yönelik açıklamalarda bulundu.

Husilerin Suudi Arabistan'ın serbest bıraktığı milisleri kabul etmediğini belirten Fedail, başkent Sana'da bulunan Uluslararası Havalimanı'ndan alınmadığını açıkladı.

Fedail, "Bu esirler, Husi milisleri tarafından Sana'da karşılanmayarak reddedildi. Bu durum onlar için alışılmadık değil, zira ne ahlakları ne de ilkeleri var." ifadelerini kullandı.

Husilerin milislerini "savaş yakıtı" olarak kullandıklarına dikkati çeken Fedail, kabilecilik nedeniyle bazı ailelere mensup isimleri önemsediklerini kaydetti.

MİLİSLER SERBEST BIRAKILDI

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 1 Nisan'da yaptığı açıklamada, Yemen hükümeti ile Husilerin, hava, kara ve deniz operasyonlarını durdurmayı kabul ettiğini duyurmuştu.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki, 28 Nisan'da yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'a karşı savaştıkları sırada esir düşen 163 Husi milisin serbest bırakılacağını duyurmuştu.

Husi esirlerin Suudi Arabistan'dan Yemen'in başkenti Sana ve güneyindeki geçici başkent Aden'e yapılacak esir transferinin 3 aşamada gerçekleştirileceği aktarılırken, esirleri taşıyan iki uçak gün içinde Aden'e ulaşmıştı.