Hamas: Mescid-i Aksa'ya Filistin bayrağı çekilsin

HAMAS, yarın Kudüs'te fanatik Yahudiler tarafından düzenlenecek bayrak yürüyüşü öncesinde Mescid-i Aksa'ya Filistin bayrağı çekilmesi için çağrı yaptı.
  • 28.05.2022, 20:14:19
  • Güncelleme: 8 ay önce
Hamas: Mescid-i Aksa'ya Filistin bayrağı çekilsin

HAMAS, Kudüs'te bir grup fanatik Yahudi yerleşimci tarafından yarın yapılacak "bayrak yürüyüşü" öncesi Mescid-i Aksa'ya Filistin bayrağı çekilmesi çağrısında bulundu.

HAMAS'tan yapılan yazılı açıklamada, İsrail saldırılarına karşı Mescid-i Aksa'nın gönüllü muhafızları olarak bilinen murabıtlardan kutsal mabede Filistin bayrağı çekmeleri istendi.

Açıklamada ayrıca, Filistin'in içinde ve dışında gösterilerin düzenlenmesi ve "Filistin bayrağının dalgalandırılarak, toprakların Arap kimliğine vurgu yapılması" talep edildi.

BAYRAK YÜRÜYÜŞÜ

Aşırı sağcı fanatik Yahudi yerleşimciler, 1967'de İsrail'in Kudüs'ü işgal etmesi dolayısıyla her yıl mayıs ayında provokatif "bayrak yürüyüşü" düzenliyor.

İsrail yönetiminin, bayrak yürüyüşünün Kudüs güzergahına girmesine izin vermesinin ülke genelinde gerginliği tırmandırmasından endişe ediliyor.

Geçen yılki provokatif yürüyüşte Yahudi yerleşimciler "Araplara ölüm" sloganları atmış, İsrail polisi de bölgedeki Filistinlilere güç kullanarak müdahale etmiş ve onlarca kişiyi yaralamıştı.

Yürüyüş, abluka altındaki Gazze Şeridi'nden fırlatılan roketler ve Kudüs'te çalan sirenlerle yarıda kesilmişti.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs 2021'de başlattığı ve 21 Mayıs'ta sona eren saldırılarında 250'den fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, binlerce Filistinli de yaralanmıştı.