Google, İrlanda hükümetine 183 milyon sterlin vergi ödeyecek

Google’ın İrlanda'daki iştiraki, 2020 yılı için kurumlar vergisine ek olarak geri tarihli ödemeyi kabul etti.
  • 26.11.2021, 09:51:03
  • Güncelleme: 4 hafta önce
Google, İrlanda hükümetine 183 milyon sterlin vergi ödeyecek

Google'ın İrlanda'daki yan kuruluşu, şirket başvurularına göre İrlanda hükümetine 218 milyon € (183 milyon £) geri vergi ödemeyi kabul etti.

Yasal boşluklardan yararlanarak Avrupa'da yüz milyonlarca dolar vergi kaçırmakla suçlanan ABD'li teknoloji şirketi, "önceki yıllara ilişkin bazı vergi sorunlarının çözümünü kabul ettiğini" söyledi.

Google Avrupa, Irish Times'ın haberine ilişkin henüz bir yorumda bulunmadı.

G-20’DE VERGİ KARARI

G20'nin Roma'da gerçekleştirilen Liderler Zirvesi'ne katılan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı yazılı açıklamada, G20 liderlerinin, OECD'nin çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları ülkelerde 2023'ten itibaren en az yüzde 15 oranında vergilendirilmesine yönelik 136 ülkenin kabul ettiği anlaşmayı onayladıklarını bildirdi.

G20 liderlerinin "küresel bir asgari vergi de dahil olmak üzere yeni uluslararası vergi kuralları konusunda tarihi bir anlaşmayı" onayladığını belirten Yellen, asgari verginin onaylanmasının ABD'li şirketlere ve onların çalışanlarına "yarar" sağlayacağını aktardı.

Yellen, "Bu anlaşma, küresel ekonomiyi Amerikan iş dünyası ve işçileri için daha kazançlı bir yer haline getirecek." değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu anlaşmanın, çok uluslu şirketlerin genel merkezlerini cazip vergi oranları sunan İrlanda ve Macaristan gibi ülkelerde kurarak vergiden kaçınmalarını zorlaştırması bekleniyor.