Fransız tipi "28 Şubat" kararı

Paris Barosu Formasyon Okulu’nun diploma töreninde, stajyer bir avukat adayı ırkçı muameleye maruz kaldı. Okul yönetimi Sara ismindeki genç kızdan yemin töreni sırasında başörtüsünü çıkarmasını istedi.
  • 07.01.2022, 16:19:27
  • Güncelleme: 4 ay önce
Fransız tipi "28 Şubat" kararı

Fransa'nın başkenti Paris'te bir avukat adayı, Paris Barosu Formasyon Okulu’nun diploma töreninde ırkçı muameleyle karşı karşıya kaldı.

Revolutionpermenante sitesindeki habere göre, Paris Temyiz Mahkemesi denetiminde stajyer avukatların mesleklerine başlamaları için yemin töreni düzenlendi.

Yemin sırasında başörtüsünü çıkarmak zorunda kalan Sara, "Komik olan, başörtümü çıkarmaya zorlayanlar ve yeminimizi kabul edenler yarım saat sonra kürsüye çıkıp özgürlük ve bağımsızlık hakkında konuşma yaptı. Halbuki kısa süre önce aynı kişiler, beni başörtümü çıkarmaya zorladı. Tamamen ikiyüzlü bir durum” dedi.

YÖNETİCİLER İKİYÜZLÜ DAVRANDI

Törende okul görevlileri, başörtülü olduğunu fark ettikleri "Sara" ismindeki stajyer avukata başörtüsünü çıkarması gerektiği, aksi takdirde salondan atılacağı uyarısında bulundu.

Öğrencinin başörtüsünü çıkarmayı tercih etmediğini belirtmesi üzerine görevliler, Sara'yı görünmemesi için salonun arkasında tenha bir yere oturmaya zorladı.

Sara'nın itirazı üzerine başka bir idareci, genç stajyere başörtüsünü hemen çıkarmasını aksi durumda yeminde bulunmasına izin vermeyecekleri tehdidinde bulundu.

Görevlilerin tutumuna, salondaki diğer avukat adayları tepki gösterdi.

OKUL YÖNETİMİNİN KARARI TEPKİ ÇEKTİ

Salonda bulunan diğer bir öğrencinin Twitter'dan "Paris Baro Okulu tarafından düzenlenen stajyer avukatlar yemin töreninde, arkasında bulunan başörtülü bir aday avukatın okul yönetimince başörtüsünü çıkarmaya zorlandığını" yazmasıyla olay medyaya yansıdı.

Sara, basın mensuplarına kendisine yönelik tutuma ilişkin yaptığı açıklamada, herkesin içinde maruz kaldığı bu insanlık dışı muamelenin kendisini küçük düşürdüğünü aktardı.

Yemini sırasında başörtüsünü çıkarmak zorunda kalan Sara, "Komik olan, başörtümü çıkarmaya zorlayanlar ve yeminimizi kabul edenler yarım saat sonra kürsüye çıkıp özgürlük ve bağımsızlık hakkında konuşma yaptı. Halbuki kısa süre önce aynı kişiler, beni başörtümü çıkarmaya zorladı. Tamamen ikiyüzlü bir durum” dedi.