Fırat’tan başlayan kolera tüm Suriye’ye yayıldı

Suriye’de ölümcül bir kolera salgınının başladığı belirtilerek şimdiden 39 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişiye bulaştığı bildirildi. Savaşın parçaladığı ülkenin, bu salgını durduramayacağına dair endişeler arttı.
  • 23.09.2022, 09:04:13
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Fırat’tan başlayan kolera tüm Suriye’ye yayıldı

Birleşmiş Milletler (BM) ve Suriye rejiminin Sağlık Bakanlığı, salgının kaynağının Fırat Nehri olduğunu belirterek, koleranın nehirden kirli su içen ve tarla sulayan kişiler tarafından yayıldığını açıkladı. Salgın, ülkenin rejim kontrolündeki bölgelerinin yanı sıra kuzeydoğudaki bölgeleri de vurdu. Koleranın bütün ülkeye yayılma tehlikesi olduğunu belirten sivil toplum kuruluşları (STK) salgının ana sebebinin su seviyesinin düştüğü Fırat Nehri’nde “vibrio cholerae” varlığı olduğunu açıkladı. Kuzeyde Halep ve Rakka, Akdeniz kıyısında Lâzkiye ve Irak sınırındaki Deyrizor dâhil olmak üzere birçok şehirde kolera vakaları bildirildi.

Kolera

"Vibrio" bakterisinin insanların ince bağırsaklarında parazitlenmesi sonucu oluşan kolera, daha çok içme suyu ve kirli sularla yıkanmış besinler vasıtasıyla bulaşıyor.

İshal, karın ağrısı, şişlik ve kusma gibi belirtilere neden olan söz konusu bakteriler, vücuda girdikten 6 ila 48 saat içinde hastalığın ortaya çıkmasına neden oluyor.

  • Kaynak: Türkiye