Esad ailesinden “esrar kasabası” projesi

Suriye rejimi Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın kardeşi Mahir el-Esad’ın Şam kırsalındaki bir kasabayı esrar ve uyuşturucu üretim merkezine dönüştürdüğü iddia edildi.
  • 22.10.2021, 16:52:56
  • Güncelleme: 4 ay önce
Esad ailesinden “esrar kasabası” projesi

2016'nın sonunda Esad milislerinin kontrolü ele geçirmesinden bu yana, Şam'ın batı kırsalındaki Derkhbeya kasabası, narkotik kenevir ekiminin aktif olduğu askeri bir kışlaya dönüştürüldü.
Büyük bir uyuşturucu çiftliğine dönüşen kasabada olup bitenler hakkında özel bilgiler edinen Orient Net, esrarın halk komiteleri tarafından yetiştirildiğini ve onların arkasında da Beşar Esad’ın kardeşi Mahir Esad’ın başını çektiği Dördüncü Tümen olduğunu bildirdi.
Kasabadan özel bir kaynak, Orient Net'e, esrarın şu anda halk komitelerinin liderleri tarafından açıkça yetiştirildiğini ve bu hususta Dörüdüncü Tümen’in, denetimleri de sağlayarak, onlara ziyadesiyle kolaylık sağladığını bildirdi. Aktarılan bilgiye göre kasabada üretilen esrarın bir kısmı kasaba içinde tanıtılıp satılırken bir kısmı da civardaki köy ve kasabalara ulaştırılıyor.
Halk Komitelerinin sözde lideri "Taysir al-Shilawi"nin kasabada kenevir ekiminin vaftiz babası olarak kabul edildiği de söylenenler arasında.

Esrar üretimi için ayda yaklaşık 20 bin litre mazot tahsis eden Shilawi’nin, başlangıçta köy topraklarında tütün yetiştirmek için lisans aldığı bildirildi.
Kaynağa göre, Tayseer ve Muhammed el-Shilawi, uyuşturucuların ekimi ve tanıtımı için dokunulmazlığa sahip. Dolayısıyla herhangi bir yasal ve güvenlik sorunundan korkmuyorlar.

UYUŞTURUCU VE GENÇLERİN İŞE ALINMASI
Halk komiteleri, gençleri kendi saflarına çekmek için para teşvikine başladı. Çocuklarını esrar ekiminden korumak isteyen ailelerinin ise bölgeden taşınmayı arzuladığı biliniyor.
Derkhbeya sakinlerinden biri olan Ümmü Muhammed, Orient'e, Dördüncü Tümen'in işe alım sürecinden tek oğlu Muhammed'i korumak için civardaki Zakia şehrine taşınmayı tercih ettiğini söyledi. İfadesine göre esrar, gençleri Esad milisleri arasına çekmenin en iyi yollarından biri.

15 yaşındaki oğlunu Esad milisleri arasına katılmaktan kurtaramayan Ebu Ahmed ise bu durumdan şöyle yakınıyor: “Onu kontrol edemedim, esrar bağımlısı oldu ve bu yöntemle işe alınan tek çocuk değildi.”

MİLYARLARCA DOLAR
Orient, Esad rejimi, İran milislerinin ve Hizbullah'ın kontrolü altındaki birçok alanı, başka ülkelere kaçırmadan önce esrar yetiştirmek ve uyuşturucu üretmek için yuvalara dönüştürdüğünü daha önceki raporlarda belgelemişti.
7 Mayıs'ta İngiliz The Guardian gazetesi, narkotik hap endüstrisinin Esad rejimi için ekonomik bir arter haline geldiği konusunda uyarı yaparak rejimin ve güvenlik servislerinin bu yasadışı faaliyetlerdeki rolüne işaret etmişti.  
Operasyon Analizi ve Araştırma Merkezi (COAR) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Suriye'de 2020 yılında narkotik ve Captagon ihracatı 3 buçuk milyar dolardan az olmayan bir piyasa değerine ulaştı.

  • Kaynak: orient