Elon Musk'a Twitter soruşturması

Elon Musk hakkında Twitter’da satın aldığı hisseleri borsaya geç bildirdiği için soruşturma açıldı. Musk’ın Twitter'daki hissesini açıklamayı geciktirerek, piyasa manipülasyonuna giriştiği iddia edildi.
  • 29.05.2022, 11:01:46
  • Güncelleme: 3 hafta önce
Elon Musk'a Twitter soruşturması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) milyarder iş insanı Elon Musk'ın Twitter hisselerini satın alımına dair soruşturma başlattı.

Komisyon Elon Musk'a, Twitter'da hisse satın aldığını bildirmekte niçin geciktiğini sordu.

Musk, Nisan ayı başında 73,5 milyon değerinde hisse satın alarak Twitter'da önemli bir hissedar oldu ve yaklaşık iki hafta sonra platformu tamamen satın almak için teklifte bulundu.

Twitter hissedarları, Tesla ve SpaceX'in CEO’su Elon Musk, daha sonra San Francisco merkezli şirketi satın almak için 44 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı, ancak o zamandan beri anlaşmaya bağlılığı hakkında karışık sinyaller verdi.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yaptığı açıklamada, “Musk özellikle şirketi satın almayı planlıyorsa, Twitter'daki hissesindeki artışı gerekli 10 gün içinde neden deklare etmedi?” ifadelerini kullandı.

Bazı yatırımcılar Musk’ı, Twitter'daki hissesini açıklamayı geciktirerek, piyasa manipülasyonuna giriştiğini ve Twitter hisselerini düşük bir fiyata satın aldığını iddia ediyor.