Elon Musk, Starlink'te sansür talebini reddetti

SpaceX'in kurucusu Elon Musk, Ukrayna'da aktif hale getirdiği uydu internet sistemi Starlink'te, Rus kaynaklı haber platformlarını engellemeyi reddetti.
  • 05.03.2022, 20:42:55
  • Güncelleme: 5 ay önce
Elon Musk, Starlink'te sansür talebini reddetti

Amerikan uzay mekiği roket üreticisi SpaceX'in kurucusu ve Tesla'nın üst yöneticisi (CEO) Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bazı dünya liderlerinin Ukrayna'da aktif hale getirdiği Starlink'te Rus haber kaynaklarını engellemesini istediğini açıkladı.

Bahsettiği talebin Ukrayna'dan gelmediğinin altını çizen Musk, silahla tehdit edilmedikçe böyle bir şey yapmayacağını belirtti, "Mutlak ifade özgürlüğü taraftarı olduğum için üzgünüm" dedi.

Musk'un Twitter'da yaptığı paylaşıma bir kullanıcı, "Rusya kaynaklı haberlerin propaganda olduğu" yorumunu yazdı. Elon Musk bu yoruma, "Tüm haber kaynakları kısmen propagandadır, bazıları diğerlerinden daha fazladır" cevabını verdi.

Musk, dün Ukrayna vatandaşlarını Starlink uydu interneti sistemini ihtiyatla kullanmaları konusunda ikaz etti. Musk, çatışma bölgelerine yakın bazı Starlink terminallerinin bir kaç saat byunca sinyal kesicilerle hedef alındığını, teknik ekibin frekans boğucular sayesinde bu durumu atlattığını belirtti.