Doğal gaz kısıtlaması temel gıda maddesi üreten tesisler için kalktı

BOTAŞ, İran’da yaşanan arıza nedeniyle yaşanan doğal gaz arzı kısıtlamasının ilaç, et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri üreten işletmeler için kaldırdığını duyurdu.
  • 24.01.2022, 12:30:07
  • Güncelleme: 4 ay önce
Doğal gaz kısıtlaması temel gıda maddesi üreten tesisler için kalktı

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nden (BOTAŞ) yapılan açıklamada, yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santrallerinde kısıtlamaya gidilmesi kararı revize edildi.

Tepkiler üzerine yeni bir karar alan BOTAŞ yönetimi ilaç, et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri üreten işletmeler için doğal gaz kesinti uygulamasının yapılmayacağına karar verdi.

TEMEL GIDA MADDELERİ ÜRETEN FİRMALAR KAPSAM DIŞI

İran'ın teknik arıza bildirerek 10 gün süreyle Türkiye'ye gaz akışını kesmesi sonrasında BOTAŞ'ın doğalgaz santralleri ve sanayi tesislerine gaz akışını azaltma kararında tepkiler üzerine yeni bir düzenlemeye gidildi.

BOTAŞ tarafından üreticilere gönderilen elektronik posta ile ilaç, et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri üreten işletmeler için doğalgaz kesinti uygulamasının sonlandırıldığı bildirildi.

DOĞAL GAZDA TÜKETİM REKORU KIRILDI

Gıda sektörü temsilcileri ise elektrik ve gaz kısıtlamasının üretim ve tedarik sıkıntısına neden olacağı uyarısında bulunmuştu. Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı İsa Coşkun, doğal gaz ve elektrikte yapılacak kısıntıların süt ve et tedarik zincirinde aksamalara sebep olacağını belirterek sektörün enerji kısıntısından muaf tutulmasını talep etmişti.

BOTAŞ tarafından sanayi tesislerine gönderilen yazıda son günlerde mevsimsel koşullardan kaynaklı doğalgaz tüketiminin artması ve yurt dışı arz kaynaklarından sağlanan doğalgaz kesintisi nedeniyle arz-talep dengesinde bazı güçlüklerle karşılaşıldığı belirtilmişti.

İRAN ARIZA NEDENİYLE GAZ ARZINI 10 GÜN KESTİ

İran Milli Gaz Şirketi'nin (NIGC) teknik bir arızayı gerekçe göstererek Gürbulak giriş noktasından Türkiye'ye doğal gaz arzını 10 gün süreyle durdurduğu bildirildi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) duyurusuna göre, NIGC tarafından Türkiye'ye sağlanan gazın teslimat basıncı ve miktarı 17 Ocak itibarıyla azalmaya başladı ve doğal gaz alımı günlük kontrat miktarının yaklaşık üçte biri seviyesine kadar düştü.

NIGC tarafından BOTAŞ'a yapılan bildirimde, teknik bir arıza gerekçe gösterilerek, Gürbulak noktasından Türkiye'ye doğal gaz arzının mücbir sebepten dolayı 20 Ocak 2022 tarihinden itibaren 10 gün süreyle yapılamayacağı bildirildi.