Diplomatik kriz bitmiyor: Rusya ve Kuzey Makedonya arasında “düşmanlık” diplomasisi

Mayıs ayında başlayan "düşmanlık" diplomasisi, Kuzey Makedonya ve Rusya’nın karşılıklı olarak attığı olumsuz adımlarla devam ediyor.
  • 04.10.2021, 15:45:41
  • Güncelleme: 7 ay önce
Diplomatik kriz bitmiyor: Rusya ve Kuzey Makedonya arasında “düşmanlık” diplomasisi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Makedonyalı bir diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kararın gerekçesi Kuzey Makedonya'nın da ağustosta bir Rus diplomatı "istenmeyen kişi" ilan etmesi olarak açıklandı. 

Kuzey Makedonya'nın Moskova Büyükelçiliğinde görevli Maslahatgüzar Olivera Çauşevska-Dimovska'nın Bakanlığa çağrıldığı belirtilen açıklamada, "Maslahatgüzara, Kuzey Makedonya'nın Moskova Büyükelçiliğindeki çalışanın 'istenmeyen kişi' ilan edildiğine dair nota verildi." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, söz konusu önlemin Kuzey Makedonya tarafının Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan etme yönündeki "nedensiz" kararına karşı alındığı belirtildi.

RUSYA VE KUZEY MAKEDONYA ARASINDAKİ DİPLOMATİK KRİZ

Çeşitli Avrupa ülkelerindeki Rus diplomatların casusluk faaliyetleri ve diplomasiye uygun olmayan hareketleri nedeniyle "istenmeyen kişi" olarak sınırdışı edilmelerinden sonra Kuzey Makedonya'nın da benzer bir adımla Mayıs ayında bir Rus diplomatın "istenmeyen kişi" ilan edildiğini duyurmuştu.

Bu adımı "düşmanlık eylemi" olarak tanımlayan Rusya, 10 Haziran'da Kuzey Makedonyalı bir diplomatı "istenmeyen kişi" ilan etmişti.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Buyar Osmani, 17 Ağustos'ta bir Rus diplomatı "istenmeyen kişi" ilan ettiklerini bildirmişti.

  • Kaynak: balkannews