Çin’den ABD'ye Doğu Türkistan kınaması

Çin, ABD Başkanı Joe Biden’ın onayladığı “zorla çalıştırma" iddiaları nedeniyle Doğu Türkistan’dan ithalatı da yasaklayan yasayı kınadı.
  • 24.12.2021, 16:46:00
  • Güncelleme: 4 ay önce
Çin’den ABD'ye Doğu Türkistan kınaması

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin, Doğu Türkistan’da üretilen ürünlerin ABD'ye ithalatını yasaklayan yasayı onaylamasına tepki gösterdi.

Cao, "yasanın, Sincan'daki insan hakları durumunu, olguların ve gerçeklerin hilafına ve kötü niyetle karalamaya çalıştığı" görüşünü dile getirdi.

Yasanın Çin'in iç işlerine açık müdahale olduğunu, uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkileri yöneten temel kuralları ciddi ihlal ettiğini savunan Sözcü Cao, "Çin bu durumu esefle karşılıyor ve reddediyor." dedi.

Cao, zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak niteleyerek, "Sincan'da tüm etnik gruplar mutlu ve hayatından memnun yaşıyor." şeklinde konuştu.

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio'nun sunduğu ve Çin'in Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri ve diğer dini azınlıkların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören tasarısı Biden'ın onayıyla dün yasalaşmıştı.

Yasa, Temsilciler Meclisinde 14 Aralık'ta, Senato'da ise 16 Aralık'ta oy birliğiyle kabul edilmişti.

BİDEN, DOĞU TÜRKİSTAN'DAN İTHALATI ENGELLEYEN YASAYI İMZALADI