CHP'den tepki çeken Kur'an kursu açıklaması

TBMM'de yaptığı basın toplantısında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 4-6 yaş Kur'an kurslarını eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, okul öncesine verilen din eğitimini "orta çağ zihniyeti" olarak tanımladı.
  • 30.12.2021, 12:00:15
  • Güncelleme: 4 ay önce
CHP'den tepki çeken Kur'an kursu açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Diyanet'in 2013 yılında başlattığı 4-6 yaş grubuna yönelik Kur’an kurslarını hedef aldı.

ZORUNLU YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR İFTİRASI

"Eğitimde birlik var, kanunu var. Diyanet okul öncesi eğitim birimleri kuruyor. Okul öncesi eğitim Diyanet'in işi mi Milli Eğitim'in işi mi?" diyen Özel, "Sübyan mekteplerini kurmuşlar, kurumsallaştırmayı zorunlu yapmaya çalışıyorlar." ifadelerini kullandı.

DİN EĞİTİMİNE 'ORTA ÇAĞ ZİHNİYETİ" DEDİ

Okul öncesi Kur'an kursu eğitimine 'orta çağ zihniyeti' diyen Özel, şunları söyledi:

"Bu kafayla, bilimin B'si, fiziğin F'si, matematiğin M'si de olmuyor üniversiteye gidince. Çocukları bütün dünya nasıl yetiştiriyorsa öyle yetiştirmek varken bir ortaçağ zihniyetine yönelmenin, bunu kurumsallaştırmaya çalışmanın ne bu Cumhuriyet'e ne bu millete faydası var; ne de Anayasa'ya uygunluğu var."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A DİKTATÖR DEMİŞTİ

Özel, "Referandumsuz anayasa değişikliği için 400, referandumlu anayasa değişikliği için 360 milletvekili lazım. Biz yokuz. Tek adamlarla diktatörlerle oturup anayasa müzakeresi yapmıyoruz. Bizi denklemden düşün" ifadelerini kullandı

ŞARJÖRLER TOPLANDI YALANI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in "Mersin'e giden (Başkan) Erdoğan'ın koruma ekibi dışındaki polislerin silahlarındaki şarjörler toplandı" iddialarını Mersin Valiliği tarafından yalanlanmıştı.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber, Yeni Şafak, Haber7