CHP'den "Cumhurbaşkanına hakaret serbest olsun" teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi, Türk Ceza Kanunu’nun “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu düzenleyen 299’uncu maddesinin kaldırılması için kanun teklifi hazırladı.
  • 23.01.2022, 17:14:48
  • Güncelleme: 4 ay önce
CHP'den "Cumhurbaşkanına hakaret serbest olsun" teklifi

CHP, Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) değişiklik içeren kanun teklifi hazırladı.

TCK’de değişiklik içeren kanun teklifi CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in imzasını taşıyorken, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu düzenleyen 299’uncu maddenin yürürlükten kaldırılmasını içeriyor.

TCK’nın 299’uncu maddesinin kaldırılmasını içeren kanun teklifinin gerekçesi olarak “tarafsız, siyasi parti bağı bulunmayan" cumhurbaşkanları için tasarlandığı belirtildi.

Gerekçede ayrıca, Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı döneminde "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla 160 bin 169 kişi hakkında soruşturma açılmasının ve 12 bin 881 kişinin mahkum edilmesinin 299'uncu maddenin suistimalinin açık göstergesi olduğu savunuldu.

Kanun teklifi gerekçesinde şu ifadeler kullanıldı:

"Rejime kasteden anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte bu maddenin bir dünya görüşüyle ve bir yaşam biçimiyle adeta hesaplaşma aygıtı olarak kullanıldığına, muhaliflere yönelik başlayan cadı avının adeta simgesi haline geldiğine yönelik yoğun kanaatler mevcuttur. Ancak çok daha önemlisi, bir siyasi partinin genel başkanı sıfatını da kullanan cumhurbaşkanının 21. yüzyılda demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan düşünce ve ifade özgürlüğünü içselleştirmesi, farklı seslere ve farklı düşüncelere tahammül etmeyi öğrenmesi, kendi görüşünden olmayan insanları susturmak yerine onları dinlemeye çaba harcaması gerektiği açıktır."