Burkina Faso'da darbe! Darbe metnini televizyondan okudular

Devlet Başkanı Kaboré'yi alıkoyan Kurtuluş ve Restorasyon için Yurtsever Hareket adlı grup Burkina Faso'da darbe yaptı.
  • 24.01.2022, 22:02:11
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Burkina Faso'da darbe! Darbe metnini televizyondan okudular

Burkina Faso'da, kendilerine "Kurtuluş ve Restorasyon için Yurtsever Hareket (MPSR)" adını veren bir grup asker tarafından hükümetin fesh edildiği açıklandı.

Burkina Faso devlet televizyonu RTB'de darbe metnini okuyan Yüzbaşı Kader Ouedraogo, anayasanın askıya alındığını, hükümetin ve meclisin fesh edildiğini, gece yarısından itibaren hava ve kara sınırlarının ikinci bir emre kadar kapatıldığını ve yine ikinci bir emre kadar 21.00 ila 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

Darbe bildirisini okuyan Yüzbaşı Ouedraogo, Devlet Başkanı Christian Kaboré'nin ve diğer tutukluların güvenli bir alanda tutulduğunu belirtti. Darbenin kan akıtılmadan yapıldığını belirten Yüzbaşı, Kaboré'yi zorluklar karşısında ülkeyi bir arada tutamamakla suçladı.

ECOWAS VE AFRİKA BİRLİĞİ DARBEYİ KINADI

Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve Afrika Birliği, MPSR tarafından yapılan darbeyi kınadı. ECOWAS, yaptığı açıklamada "Pazar gününden bu yana bir darbe girişimiyle karakterize edilen Burkina Faso'daki siyasi ve güvenlik durumunun evrimini büyük bir endişeyle izliyoruz. ECOWAS bu son derece ciddi eylemi kınıyor" ifadelerini kullandı.

NELER OLMUŞTU?

Kamu kurumlarında silahlı çatışmaların yaşandığı Burkina Faso’da Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore’nin bir grup asker tarafından alıkonulduğu bildirilmişti. 

Burkina Faso'nun başkenti Vagadugu'da bir grup askerin çalışma şartları nedeniyle isyan başlatması üzerine ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, okullarda eğitime 2 gün ara verilmişti.

Askeri darbe yapılacağı iddialarını yalanlayan Savunma Bakanı Barthelemy Simpore, yaptığı açıklamada durumun kontrol altında olduğunu, çıkan isyanın amacının darbe değil daha iyi çalışma şartları olduğunu belirtmişti.