Bosna’daki provokatif söylemlere ilişkin AGİT’ten uyarı

Bosna Hersek’teki provokatif söylemlere ilişkin açıklama yayınlayan Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı, söylemlerin ülke genelinde nefret saldırılarına neden olduğunu bildirdi.
  • 13.01.2022, 16:26:38
  • Güncelleme: 1 ay önce
Bosna’daki provokatif söylemlere ilişkin AGİT’ten uyarı

Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT), Bosna Hersek’te provokatif söylemlerin ülke genelinde nefret saldırılarına neden olduğunu açıkladı.

Bosna Hersek’te 7 Ocak’taki Ortodoks Noeli ve 9 Ocak’taki sözde Sırp Cumhuriyeti Günü kutlamaları sırasında Müslümanlar aleyhinde birçok nefret saldırısı yaşanmış, ibadet sırasında cami yakınlarında ateş açılmış, sokaklarda binlerce Müslümanın katili olan soykırım suçlularını yücelten sloganlar atılmıştı.

Özellikle Sırp Cumhuriyeti entiteisndeki ayrımcı söylemlerin bu türden olayları körüklediği ifade edilen açıklamada Bosna Hersek’te barış ve güveni tehdit edecek ve muhtemel bir çatışmayı tetikleyebilecek tüm eylemlerden kaçınma çağrısı yapıldı.

AGİT açıklamasında, Bijeljina, Prijedor ve Brçko’da yaşanan olaylar konusunda güvenlik güçleri tarafından soruşturma başlatılmış olmasının takdire şayan olduğu ifade edildi. 

  • Kaynak: balkannews