Bosna Hersek’teki bölünme çağrılarına AB’den tepki

Bosna Hersek’teki bölünme ve tek taraflı adımlara ilişkin söylemlerin endişe yarattığını ifade eden Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, bölücü söylemlere son verilmesi gerektiğini açıkladı.
  • 04.11.2021, 10:44:16
  • Güncelleme: 8 ay önce
Bosna Hersek’teki bölünme çağrılarına AB’den tepki

Günlük basın toplantısında Stano, Bosna Hersek'teki vaziyetten ciddi kaygı duyduklarını ve Avrupa Birliği (AB) ile ABD'nin ülkedeki krize çözüm bulmak için çalıştıklarını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nde Bosna Hersek’le ilgili görüşmeleri da takip ettiklerini söyleyen Stano, AB barış gücü öncülüğündeki Althea Operasyonu'nun süresinin uzatılmasını ümit ettiklerini ifade etti.

Stano, "Bölücü her türlü söylem sona ermelidir. Bosna Hersek'in toprak bütünlüğünü tehlikeye atacak tek taraflı eylemler de sonlandırılmalıdır. Siyasi diyaloğa başlamalıyız. Siyasi liderler arasında diyalog sağlayarak krizi çözmemize imkan verecek tek yapıcı yol budur." diye konuştu.

Stano, krizin çözümüne yönelik AB'nin Bosna Hersek'teki siyasi liderlere destek vermeyi taahhüt ettiğini bildirdi.

Sırp yetkililer, eski Yüksek Temsilci Valentin Inzko'nun soykırım inkarını suç sayan bir yasa çıkartmasını boykot etme kararı almış, böylece ülkede bir siyasi kriz başlamıştı.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp Üyesi Milorad Dodik de 1992-1995'te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması'nın aslına dönülmediği takdirde ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin (RS) bağımsızlığını ilan edeceğini söylemiş, böylece siyasi kriz büyümüştü.

  • Kaynak: balkannews