BM: Libya'da binlerce kişi yasa dışı şekilde alıkonuldu

Libya makamlarının hapishane ve gözaltı merkezlerinde tutulan kişilerinin sayısını gizlediğini ifade eden BM Genel Sekreteri Guterres, binlerce göçmenin yasa dışı şekilde gizli tesislerde alıkonulduğunu iddia etti.
  • 18.01.2022, 11:39:28
  • Güncelleme: 4 ay önce
BM: Libya'da binlerce kişi yasa dışı şekilde alıkonuldu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Associated Press tarafından elde edilen rapora göre, Libya'daki BM siyasi misyonunun, hükümet ve diğer gruplar tarafından işletilen tesislerde keyfi gözaltı, işkence, cinsel şiddet ve diğer uluslararası hukuk ihlallerini belgelediğini vurguladı.

Guterres, Libya makamları tarafından sağlanan resmi istatistiklerde yer almayan binlerce tutuklunun olduğunu iddia etti.

Libya genelindeki 27 hapishane ve gözaltı merkezinde resmi olarak 12 binden fazla kişinin tutulduğunu belirten Guterres, binlerce kişinin "insanlık dışı koşullarda silahlı gruplar tarafından kontrol edilen veya gizli tesislerde alıkonulduğunu" kaydetti.

YASA DIŞI İNSAN TİCARETİ ARTTI

Guterres, BM Güvenlik Konseyine sunduğu raporda, "Libya'da göçmenlerin, mültecilerin ve sığınmacıların insan haklarının devam eden ihlallerinden büyük endişe duyuyorum" ifadesine yer verdi.

Guterres ayrıca, kadın ve erkek göçmenler ve mültecilerin, silahlı gruplar ve uluslararası insan tacirlerinin yanı sıra İçişleri Bakanlığına bağlı Yasadışı Göçle Mücadele Müdürlüğü yetkilileri tarafından artan tecavüz, cinsel taciz ve insan ticareti riskleriyle karşı karşıya kaldığını aktardı.

GÖÇMENLER KEYFİ GÖZALTILARA MARUZ KALIYOR

Libya, son yıllarda Afrika ve Orta Doğu'da savaştan ve yoksulluktan kaçarak Avrupa'ya gitmeye çalışan göçmenler için en önemli geçiş noktası haline geldi.

Guterres, Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken kurtarılan veya engellenen ve Libya Sahil Güvenlik güçleri tarafından Libya'ya geri gönderilenler de dahil olmak üzere göçmen ve mültecilerin geniş çaplı keyfi gözaltılara maruz kaldığını ifade etti.

Sahil Güvenliğin son bir ayda 30 bin 990 göçmen ve mülteciyi durdurduğunu belirten Guterres, bunun "2020'de geri dönen toplam kişi sayısının neredeyse üç katı" olduğunu vurguladı.