Biden’ın ziyaret tarihi belli oldu

ABD Başkanı Biden’ın Suudi Arabistan ve İsrail ziyaret tarihleri belli oldu.
  • 13.06.2022, 17:08:35
  • Güncelleme: 1 ay önce
Biden’ın ziyaret tarihi belli oldu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin Suudi Arabistan'a gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi üzerine kötüleşen ilişkileri yeniden tesis etmeye hazır olduğunu iletmesinin ardından Başkan Joe Biden'ın önümüzdeki ay Suudi Arabistan ve İsrail'e seyahat etmesinin planlandığı açıklandı.

İngiliz basınına konuşan kaynaklar, ziyaretlerin bu hafta duyurulacağını, Biden'ın Temmuz ortalarında gerçekleşmesi beklenen ziyarette Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşebileceğini ifade etti. Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyinin de ziyaret planını doğruladığı belirtildi.

2018'de Kaşıkçı'nın Türkiye'de cinayete kurban gitmesinden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ı doğrudan sorumlu tutan bir politika izleyen ve bu bağlamda Riyad'a "parya muamelesi" yapan Biden için bu adım "dramatik bir yüzleşme" olarak nitelendiriliyor. Yetkililerin, "1981'den beri ilk kez bu denli hızla yükselen enflasyon ortamında Kremlin'in Ukrayna işgali nedeniyle Rusya'yı çökertmek ve yerel akaryakıt fiyatlarını düşürmek için büyük baskı altında olan Biden'ın ahlaki öfkesini bir kenara bırakıp, küresel çapta dramatik karışıklığın ortasında Suud Krallığı ile daha sıcak ilişkiler kurmaya başladığını" söylediği ifade edildi.

Haberde, üst düzey bir ABD'li yetkilinin, Kaşıkçı cinayetine atıfta bulunarak, "Her iki taraf da Orta Doğu'da barış ve istikrarın sağlanması adına bunu aşmamız gerektiğine karar verdi" ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Euronews Türkçe'nin aktardığına göre Suudi Arabistan yönetiminin, Kaşıkçı davasının kapandığını düşündüğünü ve bunu ABD'ye açıkça belirttiğini aktaran yetkililerin, yine de gelecek ay Bin Selman ile bir araya geldiğinde Biden'ın Kaşıkçı cinayetini gündeme getireceğini değerlendirdiğine işaret edildi.

  • Kaynak: Euronews