Ben-Gvir’e Ulusal Güvenlik Bakanlığı verilmesi tepki çekti

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Binyamin Netanyahu’nun aşırı sağcı Ben-Gvir'e bakanlık vermesini tepki çekti.
  • 25.11.2022, 18:24:42
  • Güncelleme: 2 ay önce
Ben-Gvir’e Ulusal Güvenlik Bakanlığı verilmesi tepki çekti

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Binyamin Netanyahu’nun, koalisyon ortağı aşırı sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir’e Ulusal Güvenlik Bakanlığı'nı vermesine tepki gösterdi.

Gantz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İsrail’de 1 Kasım seçimlerinden zaferle ayrılan ve hükümet kurması beklenen Netanyahu’nun, koalisyon müzakereleri kapsamında Ulusal Güvenlik Bakanlığı'nı vermek için aşırı sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir ile anlaşmasını eleştirdi.

İsrailli Bakan, “Bu sabah, Ben Gvir ile Netanyahu arasında bir sonraki hükümetin hareket edeceği yönü belirleyen bir anlaşma olduğunu öğrendik: Bakanlıkların siyasi ihtiyaçlara göre parçalarına ayrılarak hükümet yetkilerinin parçalanması.” değerlendirmesinde bulundu.

"Ulusal güvenlik mi, yoksa güvenlik güçlerinin parçalanarak Ben-Gvir için özel bir ordu kurulması mı?" ifadelerini kullanan Gantz, “Dostlarım, Netanyahu güvenlik riski oluşturacak bir utanç lekesini seçmiştir.” eleştirisini yöneltti.

GERÇEK BAŞBAKAN BEN-GVİR

Gantz, Netanya’nun kararının, işgal altındaki Batı Şeria konusunda “İsrail üzerinde ciddi uluslararası baskılar yaratabileceği” uyarısında bulunarak, şöyle devam etti:

“Ne güvenlik ne de sahada hiçbir şey elde edemeyiz. Bu da ciddi bir idari ve güvenlik zafiyeti yaratacaktır. Yahudiye ve Samiriye'de (Batı Şeria) Ben-Gvir için ‘özel bir ordu’ yaratma fikri, gücün kullanılması yönünden tehlikelidir ve gerçek bir güvenlik başarısızlığına yol açacaktır. Netanyahu'nun bu hamlesini, gerçek başbakanın Ben-Gvir olacağının kabulü olarak görebiliriz.”

Gantz, “İsrail’in istikrarına önem diğer taraflarla koordinasyon içinde, gözlerinin önünde yaratılan bu güvenlik, idari ve ulusal saldırıya karşı harekete geçeceklerini” vurguladı.

Öte yandan İsrail eski Genelkurmay Başkanı ve Benny Gantz’ın ittifak ortağı milletveki Guy Eizenkot, Ben-Gvir’e Ulusal Güvenlik Bakanlığı verilmesi kararını “üzücü bir şaka” olarak nitelendirdi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’na (KAN) konuşan Eizenkot, “Bu, İsrail vatandaşlarının pahasına gerçekleşen üzücü bir şaka.” dedi.

Ulusal güvenlik birimlerinin, iç güvenlik birimlerinden daha geniş bir alana sahip olduğuna işaret eden Eizenkot, “Ulusal Güvenlik Bakanı, daraltılmış kabine bakanlarına öncülük etmesi nedeniyle aslında bir Başbakandır.” tanımını yaptı.

İsrail’de 1 Kasım seçimlerinden zaferle ayrılan Likud Partisi lideri Netanyahu, yeni hükümette makamların paylaştırılması konusunda Ben-Gvir’in liderlik ettiği Yahudi Gücü partisiyle anlaşmaya varmıştı.

Seçime aynı ittifakta girdiği partilerle koalisyon kurmak için müzakereleri sürdüren Netanyahu, Yahudi Gücü partisine, Ulusal Güvenlik Bakanlığı'nı, Banliyöler, Necef Çölü ve Celile'yi Geliştirme Bakanlığı'nı ve Yahudi Mirası Bakanlığı'nı teslim etti.

Geniş yetkilerle donatılmış şimdiki adı "Kamu Güvenliği Bakanlığı" olan Ulusal Güvenlik Bakanlığı'na, işgal altındaki Batı Şeria Sınır Polisi birimi de dahil edilecek.

Netanyahu'nun kuracağı koalisyon hükümetinde "aşırıcı-ırkçı" politikalarıyla tanınan Yahudi Gücü lideri Itamar Ben-Gvir'in yer alması ise hem yeni hükümetin Filistin politikası açısından hem seküler İsrailliler nezdinde endişelere neden oluyor.

Mescid-i Aksa baskınları gibi provokatif eylemleri ile tanınan Ben-Gvir, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimcilerin şiddet eylemlerini teşvik etmesiyle biliniyor.

  • Kaynak: AA