Avrupa'da kriz çıkaran Macron yüzünü İtalya’ya döndü

İngiltere ile arasında kriz bulunan Fransa, İtalya'ya yakınlaştı. Paris ile Roma arasında yapılan ikili görüşmeler neticesinde bir dizi anlaşma imzalandı.
  • 26.11.2021, 12:20:11
  • Güncelleme: 1 ay önce
Avrupa'da kriz çıkaran Macron yüzünü İtalya’ya döndü

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi arasında ikili ilişkileri güçlendirmek için anlaşma imzalandı.

Quirinale Antlaşması adı verdiği mutabakat, savunma, göç, ekonomi, kültür ve ticaret gibi alanlarda Paris ile Roma arasında iş birliğini kapsıyor. 

İngiltere'nin Manş Denizi'nde boğulan göçmenlerden Fransa'yı sorumlu tutması nedeniyle gerilen ipler İngiltere Başbakanı Jonshon'un "Fransa'ya asker yollarız" tehdidi ile kopma noktasına geldi.

FRANSA VE İNGİLTERE ARASINDA KRİZ

AB ve İngiltere arasında 2021'deki balıkçılık kotalarının belirlenmesine yönelik müzakerelerde uzlaşı sağlanabildi ancak özellikle Fransız balıkçılar, belirlenen bölgelerde faaliyet gösteremedi.

İngiltere'ye bağlı Jersey Adası yönetimi, kendi kara sularında avlanmaya devam etmek isteyen Fransız balıkçı teknelerinden, geçmişteki faaliyetlerine dair kanıt sunmalarını istemişti. Bu durum, İngiltere ve Fransa arasında gerilime neden olmuştu.

Fransa, Jersey'in elektriğini kesme tehdidinde bulunmuş, Fransız balıkçılar da Ada'daki limanı ablukaya almıştı.

İngiliz hükûmeti, Jersey Adası'na önlem olarak iki donanma gemisi göndermiş, Fransa da bunun ardından misilleme olarak bölgeye iki donanma gemisi gönderme kararı almıştı.

Fransız balıkçıların ablukasının bitmesi üzerine, donanma gemileri karşılıklı geri çağrılmıştı. Fransa, balıkçılık konusunda AB'nin, Birleşik Krallık'a karşı daha katı davranmasını talep ediyor.

Manş Adaları'ndan olan Jersey'nin elektriğinin yüzde 95'i yaklaşık 14 mil uzaklıktaki Fransa tarafından sağlanıyor. Kendine has bir yönetimi olan ve Kraliçe'nin bir temsilcisi bulunan Ada, uluslararası arenada İngiltere tarafından temsil ediliyor.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber