ABD, Suudi Arabistan'a Patriot bataryası gönderdi

Suudi Arabistan’a İran destekli Husilerin saldırılarına karşı ABD’nin çok sayıda Patriot bataryası gönderdiği öne sürüldü.
  • 21.03.2022, 08:32:37
  • Güncelleme: 8 ay önce
ABD, Suudi Arabistan'a Patriot bataryası gönderdi

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesine açıklama yapan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen üst düzey ABD'li yetkililer, söz konusu transferin geçen ay gerçekleştirildiğini ileri sürdü.

Yetkililer, Riyad yönetiminin Yemen'deki İran destekli Husi milislerin özellikle drone ve füze saldırılarına karşı Washington'dan uzun süredir Patriot hava savunma sistemi talep ettiğini fakat talebin uzun süren güvenlik protokolleri nedeniyle ancak karşılanabildiğini belirtti.

Kaç tane Patriot bataryasının Suudi Arabistan'a teslim edildiği, teslimatın tam olarak ne zaman ve ne şekilde yapıldığına dair detaylar yetkililer tarafından paylaşılmadı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetime gelmesinin ardından ABD ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde zaman zaman tıkanıklıklar yaşanmış, son olarak geçen ay Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Biden ile telefonda görüşmediği iddia edilmiş ancak Beyaz Saray bu iddiayı yalanlamıştı.