ABD, Erbil'deki saldırılardan İran’ın sorumlu tutulmasını istiyor

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Erbil'e yönelik füze saldırıları nedeniyle “İran rejim unsurlarının" sorumlu tutulması gerektiğini belirtti.
  • 13.03.2022, 17:42:28
  • Güncelleme: 5 ay önce
ABD, Erbil'deki saldırılardan İran’ın sorumlu tutulmasını istiyor

Irak’ın Erbil kentinde meydana gelen patlamalara ilişkin ABD Bağdat Büyükelçisi mesaj gönderdi.

Büyükelçi Matthew Tueller, Bağdat Büyükelçiliğinin resmi Twitter hesabından Erbil saldırısına dair paylaşımda bulundu.

Açıklamasında, ABD'nin Erbil'deki sivil hedeflere yönelik saldırıyı kınadığını bildiren Tueller, "İran rejimi unsurları bu saldırının sorumluluğunu üstlendi ve Irak egemenliğinin bu açık ihlalinden ve masum sivil mülklere yönelik terörist saldırılardan sorumlu tutulmalıdır." ifadelerini kullandı.

SALDIRIYI İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI ÜSTLENDİ

IKBY Anti-Terör Birimi, Erbil'in Irak dışından 12 balistik füzeyle saldırıya uğradığını açıklamıştı.

Anti-Terör Birimi, saldırıya ilişkin resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamasında, "Başkent Erbil, Kürdistan Bölgesi ve Irak dışından balistik füzelerle saldırıya uğradı." ifadeleri kullanılmıştı.

Saldırının "doğudan yönlendirildiği" belirtilen açıklamada, olayın gece saat 01.00'de gerçekleştiği ve 12 balistik füzenin Erbil'deki ABD konsolosluğu yönündeki bir mahalleyi hedef aldığı bildirilmişti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Irak'ın Erbil kentine düzenlenen füze saldırılarını üstlenmişti.

IKBY ise İran'ın saldırılarını tekrarladığını, uluslararası toplumun sessiz kalmasının da bu saldırıların önünü açacağını duyurmuştu.