AB üye ülkeleri Ukrayna gündemiyle toplandı

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin dışişleri bakanları, Rusya'nın Ukrayna'ya olası müdahalesiyle ilgili gelişmeleri ve buna karşı verilecek tepkileri görüşmek üzere Brüksel'de bir araya geldi.
  • 24.01.2022, 15:20:43
  • Güncelleme: 4 ay önce
AB üye ülkeleri Ukrayna gündemiyle toplandı

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri, ana gündem maddesi Ukrayna-Rusya krizi olmak üzere, dünyadaki gelişmeleri görüşmek için Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplandı.

Toplantı girişinde basın mensuplarına açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, görüşmelerin ana gündeminin Ukrayna-Rusya olacağını söyledi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI DA KATILACAK

Borrell, AB'nin Rusya'ya karşı duruşunu belirlemek için net açıklamalara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in da toplantıya video konferans yöntemiyle katılacağını bildiren Borrell, ABD’li bakanın Rusya ile yürütülen müzakerelerle ilgili bilgi vereceğini ve AB’ye üye ülkelerin görüşünü dinleyeceğini kaydetti.

SURİYE’DE UNUTULAN SAVAŞ

Borrell, Suriye'nin de önemli maddeler arasında yer alacağını belirterek, "Suriye'de unutulan bir savaş var ve biz bununla ilgili de düşünmeliyiz" diye konuştu.

Toplantıya Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’ın da katılacağı öğrenildi.

AB, Suriye'de 21 aydır cephe hatlarında değişim olmazken, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde siyasi çözüm anlamında da bir çıkmaza girilmiş olması nedeniyle Suriye konusunu da toplantının gündemine aldı.