Gazze Hükümet Medya Ofisi, Gazze'ye havadan atılan yardımlara ilişkin basın açıklaması yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Irak halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinden ümitli Irak halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinden ümitli

"12'si boğularak, 6'sı izdiham sonucu olmak üzere 18 Filistinlinin uçaklardan yanlış indirilen yardımlar nedeniyle hayatını kaybetmesinden, ABD yönetimini ve İsrail işgalini sorumlu tutuyoruz.

Yardımların bir kısmının denize, bir kısmının işgal altındaki Filistin topraklarına, bir kısmının da tehlikeli bölgelere atılarak aç vatandaşların hayatlarının büyük riske atılması ve aynı senaryonun tekrarlanması nedeniyle, havadan yardım atışı yapan tüm ülkeleri yanlış uygulamalarının tehlikesi konusunda uyardık. 

Bu istismarcı, yanlış, uygunsuz ve beyhude şekilde yapılan yardım sevkiyatlarının durdurulması çağrısında bulunuyor, üst üste altı aydır açlık ve akut gıda sıkıntısı çeken Filistin halkımıza insani yardım ulaştırılması için kara geçişlerinin derhal ve hızla açılmasını talep ediyoruz. 

İsrail" işgal ordusunun vahşet ve intikamla işlemeye devam ettiği geçişleri kapatma suçunu, açlık savaşı suçunu, haksız kuşatma suçunu, soykırım ve etnik temizlik suçunu şiddetle kınadığımızı ifade ediyoruz. 

Devam eden açlık, öldürme ve soykırım karşısında dünyanın durduramadığı ve son veremediği bu suçların devamından ABD yönetimini, uluslararası toplumu ve "İsrail" işgalini tamamen sorumlu tutuyoruz. 

Tüm BM ve uluslararası örgütleri rollerini oynamaya, tüm dünya ülkelerini işgalin tüm vahşetiyle uyguladığı soykırım suçunu kınamaya, sessizlik kutusundan çıkmaya ve aç bırakma politikasını durdurmak, geçişleri derhal açmak, sivillere, çocuklara ve kadınlara yönelik sürekli katliamları durdurmak için rol oynamaya çağırıyoruz."