İsrail ordusunun Gazze'ye 154 gündür sürdürdüğü saldırıların hedefi olan Filistinli kadınlar, açlık, susuzluk, temizlik yapacak imkan ve şartlara erişememe gibi sorunlarla mücadele ederken, çocuklarının bakımını da bu ağır şartlar altında yapmaya çalışıyor.

Dünya çapında kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde kadınların maruz kaldıklarına dair Gazze'deki hükümetin Medya Ofisinden açıklama yapıldı.

Buna göre Gazze Şeridi'nde 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail ordusunun sürdürdüğü saldırılarda en az 8 bin 900 kadın hayatını kaybetti, 23 bini yaralandı, 2 bin 100 kayıp kadının ise akıbeti bilinmiyor.

İsrail'in evini yıktığı yarım milyondan fazla Filistinli kadın yerinden edilerek Gazze Şeridi genelindeki barınma merkezlerine sığındı.

Gazze'de barınma merkezlerini hedef alan, hastaneleri basan İsrail askerleri tarafından çok sayıda Filistinli kadının alıkonulduğu ve akıbetlerinin belirsiz olduğu ifade ediliyor.

İsrail'in sağlık sistemini çökerttiği Gazze Şeridi'nde yaklaşık 60 bin hamile kadının sağlık hizmetlerine erişememesi hem Filistinli kadınların hem bebeklerinin hayatını tehlikeye atıyor.

Günde ortalama 63 kadın öldürülüyor

Gazze'deki kadınların İsrail saldırılarıyla hayatta kalma mücadelesine dönüşen durumları, Birleşmiş Milletler verilerine de yansıdı.

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail’in Gazze’deki saldırılarında 37’si ailelerini geride bırakan anneler olmak üzere günde ortalama 63 kadının öldürüldüğünü duyurdu.

BM: Gazze halkı artan salgın hastalık riskiyle karşı karşıya BM: Gazze halkı artan salgın hastalık riskiyle karşı karşıya

Birleşmiş Milletler Kadın Biriminden (UN Women), mart ayının başında yapılan açıklamada İsrail'in Gazze Şeridi'ni zorla aç ve susuz bırakmaya yönelik uygulamalarının Gazzeli kadınların omuzlarındaki yükü ciddi bir şekilde artırdığı belirtildi.

Gazze Şeridi'ndeki her 5 kadından 4'ünün, ailelerinin İsrail saldırılarından önce alışık oldukları yemek miktarının yarısını yiyebildiği, geçen hafta her aileden en az birinin öğün atlamak zorunda kaldığı belirtildi.

Öğün atlamak zorunda kalanların yüzde 95'ini ise annelerin oluşturduğu kaydedildi.

Gazze Şeridi'ndeki her 10 kadından 9'u erkeklere nispeten yiyecek bulmanın daha zor olduğunu ifade ediyor.

Açlıktan çocuk ölümlerinin yaşandığı Gazze Şeridi'nde bazı Filistinli kadınlar İsrail'in yıktığı binaların enkazından veya çöplerden yiyecek arama gibi yöntemlere başvurmak zorunda kalıyor.

İsrail saldırılarından kurtulan kadınlar psikolojik baskıyla mücadele ediyor

İsrail saldırılarından kurtulmayı başaran Gazzeli kadınlar, zor yaşam şartları altında ciddi psikolojik baskılara da maruz kalıyor.

Hijyenik ped bulamayan kadınların hem sağlık hem psikolojik açıdan olumsuz etkilendiği belirtiliyor.

BM verilerine göre, Gazze Şeridi'nde 690 binden fazla adet gören kadın ve kız çocuğu, hijyenik ped, temiz su, tuvalet ve mahremiyete ihtiyaç duyuyor.

İsrail saldırıları nedeniyle ciddi kalabalıkların yaşandığı barınma merkezlerinde bazen duş almak için banyo bulunmuyor bazen de yüzlerce kişi aynı tuvaleti kullanmak zorunda kalıyor.

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten beri sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları da hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde büyük bir insani felaket yaşanıyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 430’u çocuk olmak üzere 30 bin 878 Filistinli öldürüldü, 72 bin 402 kişi yaralandı.

Enkaz altında hala binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.