Filistinli grupların büyük bölümünü bünyesinde barındıran Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesi, Refah Sınır Kapısı idaresinin ABD'li güvenlik şirketi tarafından üstlenileceğine dair İsrail medyasında çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Komitenin "Refah Sınır Kapısı veya başka bir sınır kapısına yönelik herhangi vesayeti kabul etmeyeceği" vurgulanan açıklamada, "Bunu bir tür işgal olarak kabul edeceğiz. Bu yöndeki herhangi bir planı bertaraf etmek için işgale karşı verdiğimiz mücadelenin aynısını vereceğiz." ifadeleri kullanıldı.

Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafı idaresinin Filistin'in iç meselesi olduğu kaydedilen açıklamada, tüm kesimlerden bu yöndeki planlarla işbirliğini reddetmeleri istendi.

Filistin telekomünikasyon şirketi, Gazze'nin kuzeyinde internet hizmetinin kesildiğini duyurdu Filistin telekomünikasyon şirketi, Gazze'nin kuzeyinde internet hizmetinin kesildiğini duyurdu

Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesi ayrıca Mısır başta olmak üzere tüm Arap ülkelerine, Refah Sınır Kapısı'ndaki Mısır-Filistin egemenliğini ihlal edecek her türlü girişimi reddetmeleri çağrısı yaptı.