Investing.com’un haberinde öre Şubat ayına 7,30 seviyesi yakınında başlayan USD/TRY kurunda ay içindeki düşüş hızlandı ve fiyat bugün 7,02 seviyesinin altını görerek 5 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gördü. Kurda yaşanan düşüşte hem küresel gelişmeler hem de yurt içi gelişmeler etkili oluyor.

Küresel tarafta risk iştahının yüksek olması gelişen ülkelere de sermaye akımı sağlıyor ve ABD başta olmak üzere büyük ekonomilerin rekor düzeylerdeki teşvik paketlerini sürdüreceği, bunun yanında merkez bankalarının da orta vadede genişlemeci politikayı koruyacakları beklentisi en önemli faktör.

Yurt içinde Kasım ayında politika değişikliğine gidilmesinin ardından hem faizin uzun süre yüksek kalacağı, bunun yanında gerekmesi durumunda ek önlemlerle sıkı para politikasının korunacağının net bir şekilde ifade edilmesi etkenlerden bir diğeri. Ayrıca enflasyonda yükseliş beklentisine karşın bunun yılın ilerleyen aylarında tersine dönmesi için de hem merkezin gerekli kurum ve kuruluşlarla temaslarda bulunması hem de kurulan komiteler aracılığıyla sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesi adımları pozitif fiyatlamayı destekliyor. TCMB, TOBB’nin ardından bugün de MUSİAD’la görüştü.