BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BM'nin Gazze'ye imkanlar el verdikçe insani yardım sevkiyatını sürdürdüğünü aktaran Dujarric, yardım tırları girse de "silahlar susmadığı sürece ve bombalamalar devam ettiği müddetçe" yardım dağıtımının çok zor olmaya devam edeceğine işaret etti.

Dujarric, BM Güvenlik Konseyi'nden çıkacak güçlü bir mesajın kendilerinin de işini kolaylaştıracağını değerlendirdi.

Udine Belediyesi, İtalya-İsrail maçına ev sahipliği yapma teklifini geri çevirdi Udine Belediyesi, İtalya-İsrail maçına ev sahipliği yapma teklifini geri çevirdi

Dünden itibaren Gazze'ye yardımların hem Refah hem de Kerem Şalom sınır kapılarından girmeye başladığını aktaran Dujarric, "Bu olumlu bir gelişme olsa da, çatışma devam ederken insanların ihtiyaçlarını karşılayacak yardımları sağlamak için koşullar uygun değil." vurgusunda bulundu.

"Şifa Hastanesi'nin acil bölümü kan gölü"

Dujarric, BM'nin ortak bir misyonunun cumartesi günü Gazze'nin kuzeyine ulaştığını, yaklaşık 500 kişi için sağlık malzemesi götürüldüğünü kaydetti.

Bunun, "insanı aranın" 1 Aralık'ta sona ermesinin ardından Gazze'nin kuzeyine giden üçüncü insani yardım konvoyu olduğunu ifade eden Dujarric, "Dünya Sağlık Örgütü, Şifa Hastanesi'nin çok kısıtlı hizmet verebildiğini aktardı. BM ekibi, her dakika yeni hastanın geldiği ve yüzlerce yaralının bulunduğu hastanenin acil bölümünü 'kan gölü' olarak tanımlıyor." ifadelerini kullandı.

Dujarric, Şifa Hastanesi dahil Gazze Şeridi'ndeki tüm hastanelerin acilen restore edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Editör: Orta Doğu Haber