Burka Belediye Başkanı Sayil Kenan yaptığı açıklamada, Batı Şeria'daki Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin 400 dönüm zeytin ve diğer tarım ürünlerinin yetiştirildiği arazilerde yangın çıkardığını belirtti.

Kenan, "Bir hafta içinde aynı bölgede (Yahudi) yerleşimciler tarafından ikinci defa yangın çıkartıldı." diyerek İsraillilerin Filistinlilere ve evlerine saldırdığını, ağaçları kestiğini, tarlalara erişimi engellediğini ve mahsulleri yaktığını ifade etti.

İsrail polisi Tel Aviv'deki gösteride 3 protestocuyu gözaltına aldı İsrail polisi Tel Aviv'deki gösteride 3 protestocuyu gözaltına aldı

Saldırıyı kınayan Kenan, olayların "İsrail askerlerinin kontrolünde" yaşandığını vurgulayarak bu duruma "acil müdahale edilmesi" çağrısında bulundu.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış yaşanıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te, 7 Ekim'den beri İsrail askerleri ile buraları gasbeden İsraillilerin saldırılarında 531 Filistinli hayatını kaybetti.