Brüksel'de Avrupa Parlamentosu eski Başkan Yardımcısı Eva Kaili'nin de aralarında olduğu zanlılar hakkında Katar'dan rüşvet aldıkları iddiasıyla başlayan soruşturmada dört kişi hakkında tutuklama kararı verildi.

2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği eden Katar'ın Avrupa Parlamentosu'ndan (AP) bazı milletvekili ve çalışanlara çıkar elde elde etmek için rüşvet verdiği gerekçesiyle başlatılan soruşturmada dün gözaltına alınan zanlılar hakim karşısına çıktı.

Soruşturmayı yürüten Belçika Savcılığı gözaltına alınan zanlılardan dördü hakkında "organize suç örgütü kurarak kara para aklamak ve yolsuzluk yapmak" suçundan tutuklama kararı verildiğini duyurdu. Hakkında tutuklama kararı verilenler arasında AP eski Başkan Yardımcısı Eva Kaili'nin bulunup bulunmadığı açıklanmadı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan iki zanlının serbest bırakıldığı belirtilirken Eva Kaili görevinden alındı.

Kaili'nin evinde nakit para dolu çantalar bulundu

Çok sayıda eve yapılan baskınlarda 600 bin euro nakit paraya ve cep telefonlarına el konulmuştu. Belçika'nın L'Echo gazetesi, polisin Kaili'nin dairesinde yaptığı aramada içinde yüklü miktarda nakit paranın bulunduğu çantaların ele geçirildiğini duyurdu. Kaili AP'deki görevlerinin yanı sıra partisi PASOK'tan da ihraç edilmişti.

Kaili 21 Kasım'da Avrupa Parlamentosu'nda bir konuşma yaparak Dünya Kupası ile ilgili Katar'ı öven ifadeler kullanmıştı. Vekil, Katar'ın iş hukuku açısından açısından öncü ülke olduğunu ileri sürmüştü.

'Yapılması gereken büyük bir onarım işi'

Danimarka Sosyal Demokrat Partisi'nden milletvekili Niels Fuglsang, rüşvet skandalına ilişkin parlamento üzerinde yaratabileceği zarar verici etkiye işaret ederek şunları kaydetti:

"Eğer satın alınabiliyorsak... Avrupa Parlamentosu üyeleri ve diğer politikacılar belirli şeyleri söylemeleri, belirli şekillerde oy kullanmaları için satın alınabiliyorsa... Bu bir rezalet ve Avrupa'yı daha da zayıflatıyor. Yani, bu işin özüne inmemiz ve bu tür şeylerin asla olmamasını sağlayacak kurallar benimsememiz herkesin çıkarına... Bu ve yapmamız gereken büyük bir onarım işi.”

AB Ekonomi Komiseri Paolo Gentiloni Pazar günü yaptığı açıklamada, bu olayın "utanç verici ve tahammül edilemez" olduğunu ve parlamentonun itibarını "çok ciddi şekilde" zedelediğini söyledi.