Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Alman Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr’e silah ve mühimmat tedarikini hızlandırmak için savunma sanayisi ile görüşmelere başlayacağını bildirdi.

Pistorius, Almanya'nın doğusundaki Altengrabow’daki askeri tatbikat düzenleyen birliklere ilk ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Bundeswehr'e silah ve mühimmat tedarikini hızlandırmayı “öncelikli görev” olarak gördüğünü belirtti.

Pistorius, “Şimdi birincil görevim, tedarik sürelerini önemli ölçüde kısaltmak amacıyla savunma sanayisi ile görüşmelere başlamak." dedi.

Bundeswehr’e mühimmat tedarikinde miktarın önemine dikkat çeken Pistorius, bunun görüşmelerde önemli bir konu olacağını belirtti.

Pistorius, Ukrayna'nın vadedilen Leopard 2 tanklarını nisan başlarında alacağını, Ukrayna birliklerinin Marder zırhlı piyade muharebe aracı eğitiminin de yakın zamanda başlayacağını bildirdi.

Almanya hükümeti, 25 Ocak’ta Ukrayna'nın uzun zamandır talep ettiği Leopard 2 tanklarını teslim etmeye karar vermişti. Almanya, daha önce satış yaptığı ülkelerin de istedikleri takdirde bu tankları Ukrayna'ya göndermesine izin vereceğini açıklamıştı.

Bu arada, Avrupa'da Rusya-Ukrayna Savaşı ile istikrarsızlığın arttığı bir dönemde göreve başlayan Almanya'nın yeni Savunma Bakanı Pistorius, "yetersiz" durumdaki Alman silahlı kuvvetlerini modernize etme baskılarıyla karşı karşıya bulunuyor.

Ülkede 2013'ten sonra bu göreve getirilen ilk erkek savunma bakanı Pistorius, 19 Ocak'ta Federal Mecliste yemin ederek görevine başlamıştı.

Eski Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Bundeswehr'in modernizasyonunu ele alış tarzıyla ilgili aylarca eleştirilmiş ve istifa etmek zorunda kalmıştı.

Uzmanlar, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana on yıllardır yetersiz yatırım nedeniyle zaten yıpranmış olan Bundeswehr'in, Ukrayna'ya bağışlanan silah ve mühimmatın çoğunun henüz ikame edilmediği göz önüne alındığında, bir yıl öncesine göre daha da kötü durumda olduğunu ifade ediyor.