Görgü tanıklarının AA muhabirine aktardığı bilgiye göre, dün gece İsrail ordusunun Deyr el-Belah kentindeki evini bombalayıp tamamen yerle bir ettiği ABD'li Darwel'i Filistin Sivil Savunma ekipleri kurtarmayı başardı.

İsrail, Gazze'de ABD mühimmatıyla savaş suçu işliyor İsrail, Gazze'de ABD mühimmatıyla savaş suçu işliyor

Yıkılan evinin enkazından çıkarıldıktan hemen sonra Deyr el-Belah'taki Mescid-i Aksa Şehitleri Hastanesi'ne nakledilen ve yıllardır Gazze'de yaşayan Darwel (62), AA'ya verdiği röportajda, "İsrail evimi bombaladı, sıkışıp kaldım, nefes almakta zorlandım ve göremiyordum." diye konuştu.

İsrail saldırısıyla molozlar arasında kaldı

Darwel, İsrail'in evini bombalaması nedeniyle büyük moloz parçalarının sırtına ve bacaklarına düştüğünü ve büyük bir acı içinde bağırdığını anlattı.

Gazzelileri bırakıp tek başına hayatta kalmak istemediğini söyleyen Darwel, "Gazze'den ayrılırsa tek başına öten bir kuş gibi olacakmış" gibi hissettiğini ifade etti.

Darwel, "Herkese eşit davranılması gerektiğine gerçekten inanıyorum. Filistinlilerin hakkı olduğuna inandığınız bir ülkeyi terk edemezsiniz." ifadelerini kullandı.

"Gazze'den asla ayrılmayacağım"

İsrail saldırılarının durdurulması gerektiğini ifade eden Darwel, "Şu anda Gazze'deki tek yabancı" olduğunu hissettiğini belirterek, "Gazze'den asla ayrılmayacağım çünkü İsrail Gazze'nin tamamını ya da Filistin'in tamamını alacaksa herkesin gitmesini istiyor. Ben de Filistin'i almalarını istemediğim için kaldım." dedi.

Gazzelilere yardım çağrısında bulanan ABD'li kadın, "Gazze'de yaşayan bir Amerikalı olarak tüm Arapların ve dünyanın yardım etmek için burada olması gerektiğini düşünüyorum. Tüm Amerikalılar Gazze'yi desteklemeli. Burada olup biten her şey adaletsizliktir ve derhal durdurulmalıdır." şeklinde konuştu.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarının ilk iki ayında ABD, Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı'ndan yüzlerce vatandaşını tahliye etti.

ABD vatandaşları Gazze'deki çeşitli uluslararası kuruluşlarda ve yardım kuruluşlarında çalışıyor ya da Filistinlilerle evli ve Gazze Şeridi'nde onlarla birlikte yaşıyordu.

Gazze şehrini hedef alan baskınlarda çok sayıda ABD vatandaşı Filistinli yaralanmıştı.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana süren saldırıları ve yaklaşık 17 yıldır süren ablukasının bir sonucu olarak, 2.2 milyon Gazze Şeridi sakini, gıda, su, ilaç ve yakıt tedarikinin yapılamaması nedeniyle şiddetli bir kıtlığın eşiğinde bulunuyor.