ABD'nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking ve Umman Dışişleri Bakanlığı Diplomatik İşler Müsteşarı Halife bin Ali Harisi'nin, Yemen krizi için siyasi çözüm yollarını görüştüğü bildirildi.

Umman haber ajansında yer alan habere göre Linderking ile Harisi, Umman'ın başkenti Maskat'ta bir araya geldi.

Görüşmede, Yemenli tarafların, Yemen ve bölge ülkeleri için güvenlik ve istikrar sağlayacak siyasi bir çözüme ulaşmasını desteklemek için gösterilen çabaların gözden geçirildiği kaydedildi.

İki yetkilinin görüşmesinde Husilere, Yemen limanlarına yönelik saldırılarını derhal durdurma, barış fırsatını değerlendirme ve yıkıcı savaşı sona erdirmenin tek yolunun müzakere edilmiş ve Yemen liderliğindeki kapsamlı bir siyasi çözümde yattığını kabul etme çağrısı yapıldığı aktarıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı 27 Kasım'da, Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking'in sürmekte olan barış çabalarını desteklemek için Umman ve Suudi Arabistan'ı kapsayan bir geziye başladığını duyurmuştu.

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Uleymi de bugün, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile ülkedeki barış sürecini canlandırmak için gösterilen çabalar konusunu görüşmüştü.

Görüşmenin, siyasi bir anlaşmaya varmak için diyaloğu geliştirme çabalarına odaklandığı kaydedilmişti.