Foreign Policy'de yer alan Agathe Demarais imzalı yazıda, ABD'de meydana gelen orman yangınlarından yola çıkarak Çin teknolojisine ABD'nin yaklaşımı geliştiriği argümanları ele alıyor.

Agathe Demarais'in yazısında 2020 yılında Kaliforniya ve Oregon eyaletlerinde patlak veren büyük yangınlara işaret ediliyor. Bu yangınların çok büyük alanları etkilemesinin ardındaki nedenin ne bütçe kesintileri nede çevre politikalarıyla ilgili olmadığını yazıyor. Yazar herseyin Çin ile ilgili olduğunun altını çiziyor ve konuyla ilgili yazısını şu şekilde devam ettiriyor:

Geçen yıl, Trump yönetimi ABD hükümet kurumlarına, daha önce ülke genelinde yangınları izlemeye yardımcı olan 800'den fazla insansız hava aracını kullanmayı bırakma emri vermişti. Dronlar mükemmel bir şekilde çalıştı, ancak Çinli bir şirket olan DJI tarafından yapıldı. DJI'dan insansız hava aracı kullanmak özel bir şey değil: Firma, dünyadaki sivil insansız hava araçlarının yüzde 70'inden fazlasını sağlıyor. Ancak yönetim, insansız hava araçlarının hassas bilgileri gizlice Çin'e gönderebileceğinden endişeliydi.

DJI bu iddiaları şiddetle reddetmiş ve üretimi Amerika Birleşik Devletleri'ne taşımak için adımlar atmıştı. ABD İçişleri Bakanlığı personeli, kontrollü yakmanın durdurulmasının büyük olasılıkla büyük orman yangınlarıyla sonuçlanacağı konusunda uyarıda bulunmuştu. Washington, kontrollü yangınlar başlatmaya yardımcı olan Ignis adlı 17 yüksek teknolojili sistemin satın alınmasını da durdurdu. Teknoloji Amerikandı. Ancak bir sorun vardı: Ignis sistemleri Çin yapımı bileşenler içeriyor. Yönetim için bu, göze alınamayacak kadar büyük bir riskti.

ABD Wildland Fire Ofisi, drone'lar yerdeyken ve Ignis sistemleri kayıpken, 2020'de gerçekleştirmeyi planladığı kontrollü yakma operasyonlarının yalnızca dörtte birini gerçekleştirebildi. Yedek plan, itfaiyeciler tarafından yönetilen uçakları kullanmak olacaktı, ancak bu seçenekten insan hayatını tehlikeye attacağı endişesiyle vazgeçildi.

Dron eksikliği, ABD-Çin çatışmasının dalgalanma etkilerinin somut bir örneğiydi. Kuvvetli rüzgarlar ve aşırı sıcaklığın olağandışı bir kombinasyonundan kaynaklanan yangınları insansız hava araçları kullanmanın önlemesi pek olası değildir. Yangınalrda 40 kişi öldü ve sadece Kaliforniya'da uğranılan zarar ise 19 milyar dolardı. Çin'in insansız hava araçlarını ABD topraklarında casusluk yapmak için kullanabileceğine dair asılsız risklerin hafifletilmesi bu kadar yüksek bir bedele değer miydi? Washington için cevap, görünüşe göre açık bir evetti.

Washington'un Çin'in teknolojik yükselişi ve beraberinde gelen endüstriyel casusluk ve siber hırsızlıkla ilgili endişeleri 2000'lerin başına kadar uzanıyor. ABD ticaret temsilcisinin Çin'in ABD'ye karşı algılanan suçlarını özetleyen uzun bir rapor yayınladığı 2018'de ön plana çıktılar. Belge, Washington'un Çin ekonomisinin piyasa güdümlü değil, tamamen devlet güdümlü olduğunun farkına vardığını vurguladı. ABD hükümetine göre Çin'in ekonomik stratejisi, yabancı firmaları çekmeye, teknolojilerini çalmaya ve şirketleri Çin pazarından çıkarmaya zorlamadan önce yerlileştirmeye odaklanıyor. ABD'li politika yapıcıların görüşüne göre, bu süreç iyi belgelenmiş yalnızca birkaç adımı içeriyor.

Birincisi, Çin hükümeti, Çin pazarına girmek isteyen küresel şirketleri Çinli firmalarla ortak girişimler kurmaya zorluyor. Bu yerel şirketlerin tek bir amacı var: yabancı muadillerinin teknolojik sırlarını sızdırmak. Bu iyi bilinen bir sorundur; ABD Ulusal Karşı İstihbarat İdaresi Ofisi'nin belirttiği gibi, "Çinli aktörler dünyanın en aktif ve ısrarlı ekonomik casusluk failleridir." (Adil olmak gerekirse, Amerika Birleşik Devletleri muhtemelen çok geride değil.) Alternatif olarak Çin, Batılı firmaları teknik bilgilerini Çinli ortaklarına gülünç derecede düşük fiyatlarla satmaya da zorlayabilir.

Pekin aradığı teknolojiyi bir kez topladığında, Çinli şirketler onu çoğaltıyor. Bu, yabancı işletmelerin kendi fabrikalarına çok benzeyen bir fabrikanın yakında açıldığını fark ettikleri ünlü an. Garip bir şekilde, Çin fabrikası Batı ürünlerinin birebir kopyalarını üretiyor. Washington, Pekin'in sonunda yabancı şirketleri Çin'den atmayı planladığına inanıyor. Teorik olarak bu mantıklı: Çinli şirketler yabancı teknolojiyi ele geçirdikten sonra, Pekin rakip yabancı firmaların kendi iç pazarında kalmasına izin vermek için çok az nedeni olur.

Bu haksız uygulamalar geniş çapta kabul görüyor, ancak ABD'nin Çin'e yönelik endişelerinin yalnızca bir yönünü oluşturuyorlar. Son yıllarda ABD hükümeti, Çinli teknoloji şirketlerinin ABD topraklarında faaliyet göstermesine izin vermenin veya ABD hükümet kurumlarının Çin yapımı teknolojiyi kullanmasına izin vermenin ulusal güvenliği riske atmasından giderek daha fazla endişe duymaya başladı. Kontrollü yanan insansız hava araçlarının Batı Kıyısı'na indirilmesinin ardındaki mantık buydu. Bununla birlikte, sorun dronlarla sınırlı olmaktan çok uzaktır. Argüman, Çin'in tüm ileri teknoloji şirketlerinin Çin devletiyle bağları olduğu ve Batılı tüketicileri hakkında gizlice veri toplamaya zorlanabileceği yönünde.

Teknoloji konusundaki Çin-Amerikan çatışması birkaç on yıl boyunca, muhtemelen 2050'nin çok ötesinde devam edecek. Tedbirler, teknolojik liderliğin siyasi etki ve ekonomik gücün ana itici gücü ve askeri gücün önemli bir belirleyicisi olduğu bir ortama doğru artan değişimi gösteriyor.