Üç tekerli okullar çocuklara umut oluyor

Pen Path Derneği, Afganistan’da yeterli eğitim alamayan çocuklara seyyar okul ve kütüphane ulaştırıyor. Her gün köyleri dolaşan gönüllüler, çocuklara matematik, fizik, kimya, coğrafya, tarih ve dil eğitimi veriyor.
  • 01.06.2022, 11:21:20
  • Güncelleme: 2 ay önce

Afganistan'da gönüllü bir grup eğitimci, okulu olmayan köylere götürdüğü seyyar okul ve kütüphanelerle kız ve erkek öğrencilerin gelecekleri için hayal kurmasına vesile oluyor.

Uzun yıllar süren askeri çatışma ve siyasi krizlerin kalkınmasını olumsuz etkilediği Afganistan'da, özellikle kırsal kesimlerde yaşayan çocukların okula gidip eğitim alması mümkün olmuyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi tarafından ocak ayında hazırlanan rapora göre, Afganistan'da eğitim olanaklarına erişimde büyük zorluk yaşayan okul çağında 7,9 milyon çocuk bulunuyor.

ZARANC ADIYLA BİLİNEN 3 TEKERLEKLİ OKUL

Ülkede okulu olmayan bölgelerde, okul yapmak için kampanyalar başlatmak amacıyla kurulan ve 2009'dan itibaren onlarca okulun açılmasına vesile olan Pen Path derneği, ekonomik koşulların ağırlaştığı Afganistan'da seyyar okul ve kütüphaneler kurarak çocukların eğitim ihtiyacının karşılanması için çalışıyor.

Dernek halihazırda Kandahar'ın Maruf ve Spin Boldak ilçelerindeki 16 köyde son 7 aydır hizmet veriyor ve tüm ülkede bu faaliyetleri artırmayı amaçlıyor.

Dernek bünyesindeki gönüllü eğitimciler, kitap ve eğitim materyalleriyle donatılan, "Zaranc" adıyla bilinen 3 tekerlekli seyyar araçlarla, her gün köyleri dolaşıyor ve çocuklara Afganistan Eğitim Bakanlığının müfredatına uygun dersler veriyor.

Seyyar okul ve kütüphaneler aracılığıyla 1 ila 9'uncu sınıf yaşında olan çocuklara eğitim verilirken 12'inci sınıfa kadar olanlara da materyal desteği sağlanıyor.

ESKİ ÇATIŞMA BÖLGELERİ ÖNCELİK ALINIYOR

Derslerin çoğu, bölgenin hakim dili olan Peştuca dilinde işlenirken ağırlıklı olarak matematik, fizik, kimya, coğrafya, tarih, edebiyat, İngilizce, Darice gibi dersler veriliyor.

Taliban öncesi dönemde özellikle çatışma bölgelerindeki eğitimden mahrum köylerde faaliyetlerine ağırlık veren dernek, kız çocuklarının okula gidebilmesi için de sosyal kampanyalar düzenliyor.

Dernek, aşiret ve kanaat önderleri, din ve iş adamları ile çeşitli kesimlerden Afgan gönüllülerden destek görüyor. Şu ana kadar toplanan eğitim materyalleri ülke çapında 100 bin öğrenciye ulaştırıldı.

Dernek eğitim faaliyetleriyle, okula gidemeyen öğrencilerin gelecek hayalleri kurmasına vesile oluyor.