Tacikistan Afganistan sınırına asker yığıyor

Duşanbe hükümeti Afganistan sınırlarına gönülsüz askerlerden yığınak yapmaya başladı.
  • 03.12.2021, 09:48:16
  • Güncelleme: 2 ay önce

Tacikistan, Taliban ile anlaşmak yerine gövde gösterisi yapıyor. Duşanbe hükümeti diğer ülkelerde yaşayan askerlik çağındaki vatandaşlarına geri dönün çağrısı yaptı.

Eski Sovyetler Birliği’nin parçası olan ve onlardan kalma güçsüz bir ordusu olan Tacikistan askeri teknoloji yerine insan gücüne odaklanmış durumda.

30 yıllık bağımsızlığında ülke hiçbir zaman profesyonel bir savaş gücü olmadı. Bunun yerine, Afganistan ile olan bin 400 kilometrelik sınırı korumak için büyük ölçüde yetersiz beslenmiş askerlere güveniyor.

Rusya teorik olarak saldırıya uğraması durumunda Tacikistan'ı savunmaya hazır, ancak Moskova'nın müttefiklerinden gelen yardım taleplerini görmezden gelme alışkanlığı var.

Ülkede bulunan askerlik çağına gelmiş erkekler erken davranarak yurt dışına kaçıyor. Eski Sovyetlerden kalma, sivil kıyafetler ile vatandaşların arasında adeta av yapan ordu mensuplarına “Oblava Bbirlikleri” yani “Toplama Birliği” deniyor.

Birliğin aslı misyonu askerlik çağındaki erkekleri zorla bir arabaya bindirip ve zorunlu askerlik için askeri birliğe götürmektir

20 yaşındaki Tokhir Nadzhmiddinov, Rusya'nın St. Petersburg kentinde üçüncü sınıf öğrencisi. Ebeveynlerini ziyaret etmek için Duşanbe'ye dönmek istese de, yakalanıp zorla askere gitmekten korktuğu için evine dönemiyor.

Nadzhmiddinov, “Eve gidersem tekrar okula dönebileceğim kesin değil” dedi.

Her yıl bu türden düzinelerce hikaye ortaya çıkıyor.

22 yaşındaki Shakhboz Gadoyev, 7 Ekim'de başkentte gözaltına alındığında ulusal televizyonda çalışmaya başlamak için Duşanbe'ye yeni taşınmıştı.

Kız kardeşi Shakhnoza, ailenin geçimini sağlayan tek kişi olan Shakhboz'un bir paket gibi sarıldığını ve bir arabaya alındığını açıkladı. Her kapıyı çaldı, ancak ilgili devlet dairelerinin hiçbiri durumlarına dikkat etmedi. Nerede olduğunu keşfetmek iki hafta sürdü. Ailesinin onun yokluğunda nasıl yemek yiyeceğinden emin değil ama en çok korktuğu tehlikedir.

Medeni Özgürlükler Ofisi'nden Samadova, askere alınanların genellikle evlerinden uzakta hizmet verdikleri, ziyaretçilere izin verilmediği ve telefona erişimleri olmadığı için, biri ölünceye veya ciddi şekilde yaralanana kadar istismarla ilgili çok az haberin ortaya çıktığını söyledi. 

Tacikistan Ordusu rüşvet, taciz ve yetersiz beslenmeden oluşan hastalıkların en çok olduğu silahlı kuvvetler olduğu bilinmektedir.

Ordu içerisinde katı bir hiyerarşi içerisinde taciz edilen genç erkekler buna boyun eğmezlerse sınır birliklerine gönderilmekle tehdit edilir.

Afganistan’da 20 seneden fazla savaş ile iç içe yaşamış Taliban hükümetine karşı Tacikistan’ın elinde yetersiz beslenmiş savaştan anlamayan askerler vardır.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber