Sri Lanka'da ölü sayısı 8 oldu

Sri Lanka'daki gösterilerde son belirlemelere göre 8 kişi hayatını kaybederken 200'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.
  • 10.05.2022, 13:37:29
  • Güncelleme: 1 hafta önce

ÖLÜ SAYISI 8 OLDU

Sri Lanka'da baş gösteren olaylarda hayatını kaybdene kişi sayısı 8'e yükseldi.

GÖSTERİCİLER HAVA ALANI YOLUNA BARİKAT KURDU

Protestocular Sri Lanka Başbakanı Rajapaksa'nın ülkeden kaçmasını engellemek için havaalanına giden yolda kontrol noktası kurdular..

ASKERİ ÜS ÖNÜNDE GERGİNLİK DEVAM EDİYOR

Sri Lanka Başbakanı Rajapaksa'nın sığındığı donanma üssünde gerginlik devam ediyor. Deniz üssünün Kolombo'dan 270 km uzakta olduığu bildiriliyor.  

PROTESTOCULAR ÜST DÜZEY BİR POLİSE SALDIRDI

Sri Lankalı üst düzey bir polis memuru, başkent Kolombo'daki başbakanın resmi konutunun yakınında aracını ateşe veren bir grup protestocu tarafından saldırıya uğradı.

PROTESTOCULARDAN TESLİM OL ÇAĞRISI

Eski başbakan Mahinda Rajapaksa ve bazı aile üyelerinin dün patlak veren şiddetli çatışmaların ardından Trincomalee Deniz Üssü'ne sığındı. Üssünde dışındaki protestocular ise eski başbakan ve ailesinin krizden sorumlu tutulmasını ve tutuklanmasını talep ediyorlar.

BAŞNBAKAN ASKERİ ÜSSE SIĞINDI

Şiddetli protestolar büyürken, Başbakan Mahinda Rajapaksa ve ailesi görevinden istifa ettikten bir gün sonra askerideniz üssüne sığındı.

7 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Sri Lanka, Başbakan Mahinda Rajapaksa'yı istifaya zorlayan şiddet olaylarında son belirllemelre göre yedi kişinin hayatını kaybettiği ve 200'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi. 

Ülkede bugün ordu ve polise gösteri yapıp yasağı delenlere tutuklama yetkisi verildi.

Hint Okyanusu ulusu tarihin en kötü ekonomik kriziyle savaşırken, binlerce protestocu hükümet yetkililerine saldırmak için sokağa çıkma yasağına karşı geldi, iktidar partisi milletvekillerine ve eyalet politikacılarına ait evleri, dükkanları ve işyerlerini ateşe verildi.

BM'DEN KINAMA 

BM insan hakları şefi Michelle Bachelet bugün yaptığı açıklamada şiddetli bir ekonomik krizin ortasında Sri Lanka'da artan şiddeti kınadı ve yetkilileri daha fazla huzursuzluğu önlemeye çağırdı. 

"ÜLKEDEN KAÇMAYACAK"

Başbakan Mahinda Rajapaksa'nın oğlu, başbakanlıktan istifa eden bababsının Sri Lanka'nın ülkeden kaçmayacağını söyledi.