“Sizi yalnız bırakmayacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, engelli sporculara ve vatandaşlara yönelik "Biz sizi yalnız bırakmayacağız ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.
  • 12.05.2022, 15:15:27
  • Güncelleme: 2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özel Eğitim Okullarına Spor Malzemesi Dağıtım Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Kıymetli sporcularımız, sevgili öğrenciler, sizleri en kalbi duygularla muhabbetle selamlıyorum.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne, milletin evine hepiniz hoş geldiniz. Engelli kardeşlerimizin, özellikle de sporcularımızın bu özel gününde sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Sözlerimin hemen başında buradaki kardeşlerimle birlikte tüm engelli vatandaşlarımın Engelliler Günü'nü tebrik ediyorum. Özellikle son dönemde, engellilerimiz sporun farklı branşlarında iftihar ettiğimiz başarılara imza atıyorlar.

“TOKYO'DA GÖRDÜK, PARİS'TE DE GÖRMEK İSTİYORUZ”

Engelli kardeşlerimizin hayata dört elle sarılmalarında aldığı ilhamla, biz de engelli kardeşlerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürme azmimizi kaybetmiyoruz.

Hiç kimse fikrinden, dış görünüşünden dolayı ayrımcılığa maruz bırakamaz. Başkaları sırtını dönse de biz engelli kardeşlerimize sırtımızı dönemeyiz. Başkaları görmezden gelse de biz engelli kardeşlerimizi ihmal edemeyiz. Bu hassasiyetle tüm fertlerimiz gibi engelli kardeşlerimizin de hayata katılmalarına büyük önem veriyoruz. Bu anlamlı program, engelli kardeşlerimizin önündeki engelleri temizlemede en güzel örneği oluşturuyor.

85 milyonun tüm fertleri gibi engelli kardeşlerimizin hiçbir sorun yaşamadan eşit bireyler olarak hayata katılımlarına büyük önem veriyoruz. 27 bin 259 spor malzemesi bugün itibariyle yola çıkıyor. Bu malzemelerin yer aldığı tırları ülkemizin dört bir yanına gönderiyoruz. Hakkari'den Edirne'ye 81 ilimizdeki binlerce öğrencimizi spor yapma imkanına kavuşturacağız. Engelli kardeşlerimizin de bu imkanları en iyi şekilde değerlendirerek, bizleri gururlandıracak başarılara imza atacağına inanıyorum. Bunu Tokyo'da gördük, Paris'te de bunu görmek istiyoruz.

Bilimsel çalışmalar, sporun engelli bireyler üzerinde psikolojik ve fiziksel bakımdan olumlu yönde etkili olduğunu ortaya koyuyor. 2002 yılında ülkeyi yönetmeyi üstlendiğimizde, engelli kardeşlerimizin sorumluluğu ailelerin uhdesine bırakılmış durumdaydı. Engellilerin sorunlarına çözüm olacak hassasiyet mevcut değildi. Biz bunu kökten değiştirdik. Engelli kardeşlerimizin de bu ülkenin eşit vatandaşları olduğunu hissettirmek için tarihi adımlar attık.

77 BİN 600 ÖĞRENCİ

Yapılan anayasa değişikliği ile engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına aldık. Ulaşım araçlarından, binalara kadar pek çok alanda erişimi kolaylaştıracak adımlar attık. Sağlık problemi nedeniyle okullara gidemeyen çocuklar için evleri, hastaneleri okullara çeviriyoruz. Özel eğitim sınıflarında öğrenim gören engelli sayısı da 77 bin 600'e çıktı. Özel öğrencilerimize yönelik bir diğer destek eğitim odaların sayılarını artırmaktır.

Evde bakım desteği, evde bakım yardımı gibi özgün uygulamaları biz hayata geçirdik. Sağlık problemi nedeniyle okula gidemeyenler için evleri ve hastaneleri birer okula çevirdik. 453 bin gencimize özel eğitim veriyoruz.

Hayatın hiçbir alanında engellilerimiz yok sayılmıyor. Sanatta akademide, siyasette göğüslerini gere gere bende varım diyor. Engellilerimizin destekleri, kendilerine gerekli imkanlar sunulduğunda özellikle spor alanında neler yapıldığını gördük. Türkiye paralimpik oyunlarına 1 sporcu ile katıldı ve madalya kazanamadık. 20 yıl sonra Tokyo olimpiyatlarından ise 15 madalya ile geri döndük. 87 sporcu ile en fazla katılım sağladığımız paralimpik oldu. Bu tarihi başarıda devletimizin altyapıları yanında federasyonun da desteği mevcut.