Şinzo silahlı saldırıda yaşamını yitirdi

Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo, katıldığı bir programda silahla vurularak ağır yaralanmasının ardından kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiridi.
  • 08.07.2022, 09:01:11
  • Güncelleme: 6 ay önce

12.00

Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo, katıldığı bir programda silahla vurularak ağır yaralanmasının ardından kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiridi.

Japon polisi, 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami adlı bir şüpheliyi, Abe'nin ölümü açıklanmadan önce cinayete teşebbüs suçlamasıyla tutuklamıştı.

07:12

Japonya Devlet Televizyonu NHK'nin haberine göre, Abe, kentte Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına destek için açık havada yapılan etkinlikte yaptığı konuşma sırasında göğsünden vuruldu.

Kanlar içinde kalan eski Başbakan acil hastaneye kaldırıldı.

Ağır yaralı Abe'nin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

2 EL SİLAH SESİ

Eski başbakan, art arda duyulan iki el silah sesinin ardından yere yığıldı.

Yerel kaynaklar Abe'nin bilinci kapalı halde hastaneye kaldırıldığını, önce boynunda kanamasının olduğunu ardından da kalbinin durduğunu açıkladı.

Yerel basın Abe'nin yaşamsal belirti göstermediğini yazdı.

Polis 40 yaşlarında olan saldırganın Abe'yi arkasından el yapımı silahla vurduğunu duyurdu.

 

 

Japonya'nın 2012-2020 döneminde başbakanlık görevini yürüten Abe ülkenin en uzun süre iktidarda kalan başbakanı olmuştu. Abe görevi, iki yıl önce sağlık gerekçeleriyle bırakmıştı.

SHİNZO ABE KİMDİR?

Japonya'nın II. Dünya Savaşı sonrasında göreve gelen en genç başbakanı ve savaştan sonra doğmuş ilk Japon başbakandır. Parlamenter Kan Abe'nın torunu ve eski dışişleri bakanı Shintaro Abe'nin oğlu.

Abe, Nagata'da doğdu ve Seikei Üniversitesi'nde siyasal bilgiler okuyup 1977 yılında mezun oldu. Daha sonra ABD'ye Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde siyasal bilgiler okumak üzere taşındı. Nisan 1979'da Abe, Kobe Steel'da çalışmaya başladı. 1982'de şirketten ayrılarak çeşitli yerlerde çalıştı: yetkili asistan, Dışişleri Bakanı, LDP'nin Genel Konseyi'nin oturum başkanının özel sekreteri ve LDP Genel Sekreterliği'nde sekreter oldu.

Abe siyasi bir ailede doğdu. Büyükbabası Kan Abe ve babası Şintaro Abe da siyasetçiydi. Annesi Yoko Kişi ise eski başbakanlardan Nobusuke Kişi'nin kızıydı.

9 Eylül 2007'de, Afganistan'da görev yapan Japon Deniz Kuvvetleri personelini geri çekme planını askıya aldı. 12 Eylül 2007 tarihinde sağlık sorunlarını ileri sürerek istifa etti.

Shinzo Abe , 478 oyun 328'ini alarak ikinci kez  Başbakanı oldu. Tekrar Başbakan seçilen Abe, bu göreve ikinci kez gelerek son 6,5 yılda seçilen 7. başbakan olmuştur. 26 Aralık 2012'de göreve başlamıştır.

28 Ağustos 2020'de Abe, ülseratif kolit rahatsızlığının yeniden tekrarlamasını gerekçe göstererek Başbakanlıktan ve Liberal Demokrat Partisinin Genel Başkanlığından istifa edeceğini duyurdu ve 16 Eylül 2020'de görevi devretti.

  • Kaynak: AA - Ajanslar