Putin'den gözdağı

Nükleer savaş çıkması halinde Vladimir Putin’in Rusya’yı havadan yönetmesine imkan verecek “Uçan Kremlin” lakaplı Il-80 Maxdome tipi “kıyamet günü uçağı” 12 yıl sonra Moskova semalarında görüldü.
  • 04.05.2022, 07:14:18
  • Güncelleme: 3 ay önce

Rusya’dan Batılı ülkelere yeni nükleer gözdağı.

12 SENE SONRA GÖRÜLDÜ

Ukrayna’yı işgal ederek Batı’nın altın kapılarını seneler sonra kana bulayan Moskova yönetiminden uyarı niteliğinde bir hamle geldi. Nükleer savaş ve kıyamet senaryolarını son günlerde sıkça dillendirerek hasımlarına gözdağı veren Rusya, nükleer saldırı olması halinde Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkeyi yönetmeye devam etmesine imkan sağlayan Il-80 Maxdome tipi kıyamet günü uçağını 12 yıl sonra hangardan çıkardı.

UÇAN KREMLİN

9 Mayıs’ta (Rusya’nın Nazi işgalinden kurtuluşu) düzenlenecek kurtuluş günündeki askeri geçit töreninde gövde gösterisi yapacağı ifade edilen “Uçan Kremlin” lakaplı Il-80 Maxdome’un Moskova semalarında prova amacıyla alçak irtifada uçtuğu gözlemlendi.

Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği tarafından üretilen ve Putin’e “havadan komuta” imkanı tanıyan uçağın 12 yıl sonra havalanması, “Batı’ya gözdağı girişimi” olarak yorumlandı. “Uçan Kremlin”, “diğer ülkeler tarafından yanlış anlaşılabileceği” düşünülerek 2010’dan beri uçurulmuyordu.

KOKPİT DIŞINDA PENCERESİ YOK

Il-80 Maxdome Demir Perde çökmeden önce, nükleer saldırı durumunda oluşabilecek radyasyon ve dalgalanmalardan etkilenmeden görevini sürdürebilecek şekilde tasarlandı. Havada yakıt ikmali yapılabilen uçan komuta merkezinin kokpit dışında penceresi bulunmuyor.

Gövdesinin ön kısmında uydu iletişimi için büyük bir verici olan kıyamet uçağının arka tarafında ise devasa antenler bulunuyor. Motor bölümünde bulunan 2 büyük jeneratör ise, Putin ve ekibine saldırılardan etkilenmeden çalışma olanağı sunuyor. Nükleer başlık da taşıyabilen uçak, 3 bin 600 km menzile sahip.

  • Kaynak: Yeni Şafak